Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Sociálne inovácie na Slovensku



Sociálne inovácie na Slovensku



Zdieľať
Sociálne inovácie na Slovensku Foto: British Council na Slovensku
Bratislava 31. januára (OTS) - Aj tieto otázky sú v centre záujmu neziskovej organizácia EPIC v rámci pilotného projektu People to People Slovakia, ktorý sa realizuje v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. V týchto dňoch prebieha mapovanie vnímania sociálnych inovácií v oboch krajoch. Projekt People to People Slovakia spravuje British Council na Slovensku.


Téma sociálneho podnikania rezonuje na Slovensku dlhšie, avšak mnoho ľudí stále čiastočne tápe, čo slovné spojenie „sociálne inovácie“ či „sociálny podnik“ v skutočnosti znamená.

Sociálny podnik je založený na princípoch klasického komerčného podnikania a sociálneho podnikania, to znamená, že podnik musí byť sebestačný a udržateľný, avšak jeho hlavným cieľom nie je generovanie čo najvyšších ziskov, ale snaha o riešenie určitého spoločenského problému,“ hovorí Lenka Loučková, projektová manažérka organizácie EPIC.

V týchto dňoch prebieha prieskum, ktorý mapuje stav a vnímanie sociálnych inovácií v spomínaných krajoch. Podľa Arnolda Ponesza z EPICu sa očakáva, že prieskum pomôže identifikovať mieru angažovanosti, podmienok ako aj podpory miestnych komunít za účelom zlepšenia spoločenského života v regióne. „Tento formát nám dáva možnosť získať názor a pohľad väčšieho počtu zainteresovaných strán a identifikovať hlavné trendy a oblasti, kde sú potrebné zlepšenia či pomoc,“ dopĺňa Lenka Loučková. Výsledky prieskumu budú základom pre ďalšie aktivity, do ktorých budú zapojení viacerí britskí experti ako aj slovenskí profesionáli v odbore.

Ak by som mal jedným slovom opísať sektor sociálneho podnikania v Spojenom kráľovstve, odkiaľ pochádzam, tak by to bolo slovo „rozmanité". Sociálne podniky, ktoré môžu mať rôzne právne formy, sú aktívne v mnohých odvetviach a ich cieľom je bojovať proti sociálnym problémom, ktorým spoločnosť čelí. Som veľmi rád, že projekt People to People Slovakia umožňuje zdieľať poznatky medzi našimi dvoma krajinami a ďalej pracovať na téme, ktorá má v súčasnosti významnú úlohu vo svete," hovorí Alastair Bassett, riaditeľ British Council Slovakia.

Výsledky prieskumu, ktorý EPIC realizuje v spolupráci s Evou Pongrácz, vedúcou Katedry sociálneho rozvoja a práce EUBA, budú tiež jedným zo základných východísk podujatia „Ideas Lab“, ktoré sa uskutoční v marci. V rámci Ideas Labu prebehne niekoľko workshopov členov miestnych komunít a predpokladá sa, že už priamo na nich bude vytvorených niekoľko mikroprojektov, ktoré budú prakticky reflektovať situáciu v oblasti sociálnych inovácií a budú schopné napomôcť malými, ale podstatnými zmenami k rozvoju sociálnych inovácií na Slovensku.

O British Council
British Council je medzinárodná organizácia Spojeného kráľovstva pre kultúrne vzťahy a príležitosti vo vzdelávaní. Spolupracujeme s viac ako 100 krajinami v oblasti umenia a kultúry, anglického jazyka, vzdelávania a občianskej spoločnosti. V minulom roku sme zasiahli priamo viac ako 75 miliónov ľudí a celkovo 758 miliónov ľudí vrátane on-line, vysielania a publikácií.

Sme prínosom pre krajiny, s ktorými pracujeme – meníme životy vytváraním príležitostí, kontaktov a budovaním dôvery. British Council bol založený v roku 1934 a je charitatívnou organizáciou Spojeného kráľovstva, ktorá sa riadi podľa Royal Charter a UK public body. British Council dostáva 15% základného grantu od vlády Spojeného kráľovstva.

Viac informácií nájdete na adrese: https://www.britishcouncil.sk

O projekte People to People
People to People/Central Europe je nový projekt, ktorý je financovaný UK Foreign and Commonwealth Office (FCO) a realizovaný British Council v Čechách, Maďarsku a na Slovensku.

Jeho hlavné ciele sú:
- Posilnenie sociálnej kohézie, podpora nových možností na dialóg medzi rôznorodými skupinami
- Vytvorenie silnejších vzťahov medzi cieľovými skupinami a miestnou samosprávou/tvorcami politík, zamestnávateľmi a širšou komunitou
- Vytvorenie prepojení medzi komunitami v rámci štyroch krajín


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci odhlasovali zmeny pre transparentnejší a účinnejší EP
<< predchádzajúci článok
Mestská polícia v Bojniciach má po vyše roku svojho náčelníka