Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

28. februára 2007

Sonda New Horizons preletela okolo JupiteruVesmírna sonda New Horizons dnes v ranných hodinách preletela okolo planéty Jupiter. Gravitačné pole tohto obra zvýšilo jej rýchlosť natoľko, že pôvodne 12 rokov trvajúca cesta na planétu ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Vesmírna sonda New Horizons dnes v ranných hodinách preletela okolo planéty Jupiter. Gravitačné pole tohto obra zvýšilo jej rýchlosť natoľko, že pôvodne 12 rokov trvajúca cesta na planétu Pluto, ktorá je jej cieľovou destináciou, sa skráti o takmer tri roky. Sonda zároveň získa zábery Jupiteru. Tieto zábery boli pôvodne cieľom misie Galileo. Vedci majú záujem preskúmať najmä mesiac Európa, jeden z Jupiterových satelitov, pod ktorého hrubými ľadovými štítmi by sa mohol nachádzať jediný slaný oceán v slnečnej sústave, samozrejme okrem Zeme. Technické problémy s anténou na sonde Galileo nedovolili vedcom získať zábery Európy vo vysokom rozlíšení. Výskumný tím dúfa, že infračervené senzory, nainštalované na sonde New Horizons, objavia možnú vodu pod povrchom. Prítomnosť vody zvyšuje šancu, že by sa na tomto mesiaci mohol vyskytovať život - podobným spôsobom, ako živé organizmy obývajú oceány pod ľadovými plochami Antarktídy a Arktídy.

Sonda New Horizons preletela okolo Jupitera o 6:45 ráno, v najbližšej vzdialenosti zhruba 2,2 milión kilometrov od jeho povrchu. Výskum Jupitera a jeho štyroch najväčších mesiacov sa začal pred niekoľkými týždňami a má pokračovať až do júna.

SITA/Reuters/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Helen Mirren privítali v rodnej Británii s ováciami
<< predchádzajúci článok
Sonda Cassini našla na mesiaci Titan pravdepodobne jazero