Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

05. marca 2007

Vedci dokázali prečítať myseľ pokusných objektovV nemeckom laboratóriu uskutočnili neobvyklý pokus. Dobrovoľníci vložení do MRI zariadenia sa mali rozhodnúť medzi jednoduchými mentálnymi úkonmi - sčítavať alebo odčítavať dve čísla, či ...Zdieľať

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) - V nemeckom laboratóriu uskutočnili neobvyklý pokus. Dobrovoľníci vložení do MRI zariadenia sa mali rozhodnúť medzi jednoduchými mentálnymi úkonmi - sčítavať alebo odčítavať dve čísla, či vybrať si, ktoré z dvoch tlačidiel stlačia. Ani jeden z nich netušil, že vedci vo vedľajšej miestnosti sa snažia čítať ich myseľ. Vedecký tím snímal procesy v ich mozgoch, snažiac sa zistiť rozhodnutie dobrovoľníkov predtým, než sa ich zámer pretavil do samotnej činnosti.

V minulosti dokázali vedci interpretovať rozhodnutia mozgu o fyzických pohyboch predtým, než skúmaný objekt stihol dané pohyby vykonať. Výskumníci v Berlínskom inštitúte Bernstein Center for Computational Neuroscience však tvrdia, že po prvýkrát sa im podarilo identifikovať rozhodnutie ľudí o tom, ako budú vykonávať mentálnu činnosť vyššej úrovne - v tomto prípade, či budú dve čísla sčítavať alebo odčítavať.

Zatiaľ čo podobné pokusy sú stále iba v ranných fázach, použité metódy by mohli mať jedného dňa široké aplikácie, od kriminálneho vyšetrovania až po bezpečnostné prehliadky na letiskách. Technológia má aj svojich odporcov, ktorí sa obávajú jej prípadného zneužitia úradmi, obchodníkmi či zamestnávateľmi. V súčasnosti je však čítanie myslí ťažkopádnym procesom a vedci ho nemajú možnosť vykonávať bez rozmerného MRI prístroja. Navyše štúdia fungovala iba u ľudí, rozhodujúcich sa medzi dvoma jednoduchými alternatívami, nie medzi komplikovanými myšlienkovými procesmi každodenného života.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do štatistiky pribudlo 360 nehôd, zahynulo sedem ľudí
<< predchádzajúci článok
YouTube uzatvára dohody s menšími mediálnymi partnermi