Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. októbra 2020

Sonde Osiris-Rex sa pravdepodobne podarilo získať vzorky z asteroidu Bennu (foto)aktualizované 22. októbra, Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) predpokladá, že sa misii sondy ...Zdieľať
asteroid_grab_97451 d52f0c3af97541d0b82f17e000f7882a 676x400 22.10.2020 -


  • aktualizované 22. októbra,


  •  

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) predpokladá, že sa misii sondy Osiris-Rex úspešne podarilo odobrať vzorky z asteroidu Bennu. Informuje o tom spravodajský portál BBC, citujúc profesora Danteho Laurettu z Arizonskej univerzity v Tucsone.

"Ozaj sme tam narobili dosť neporiadok," skonštatoval spokojne po tom, ako si prezrel prvé fotografie, ktoré sonda poslala na Zem.

Prach a kamene sa počas náročného manévru rozleteli na všetky strany, čo je však podľa Laurettu dobré znamenie. "Všetko, čo môžeme vidieť z týchto prvotných záberov, naznačuje úspešný odber vzoriek. Takže, ak vám to nie je jasné, som dosť nadšený," poznamenal.

Len primitívny vesmírny objekt


Vedecký tím teraz musí zistiť, koľko materiálu sa sonde Osiris-Rex podarilo vyzdvihnúť z povrchu objektu širokého zhruba 500 metrov. Ak by to bol jeden kilogram alebo viac, bola by to najväčšia mimozemská vzorka, odkedy astronauti z misie Apollo pred 50 rokmi zozbierali kamene z Mesiaca.

I menej by však predstavovalo výborný výsledok. Zámer vedcov bol pritom získať aspoň 60 gramov, prípadne i kilogram či viac materiálu.

Keďže je Bennu veľmi primitívny vesmírny objekt, vedci predpokladajú, že kamene a prach na jeho povrchu by mohli skrývať fascinujúce indície o procese, počas ktorého pred viac ako 4,5 miliardami rokov vzniklo Slnko a planéty.

Misia by sa mohla aj zopakovať


Ak sa sonde podarilo bezpečne dostať na palubu potrebné vzorky, na Zem by sa mala vrátiť v roku 2023. Ak sa jej to nepodarilo, budú ju musieť vedci nakonfigurovať pre ďalší pokus, ktorý by sa mal uskutočniť v januári. Podľa oficiálnej webstránky misie bude tímu trvať zhruba týždeň, kým potvrdia, koľko materiálu sonda nabrala.

"Finálnu správu o množstve vzorky očakávame v pondelok," skonštatovala Sandy Freund, manažérka misie zo spoločnosti Lockheed Martin, ktorá vyrobila sondu Osiris-Rex.


Zdroj: Webnoviny.sk - Sonde Osiris-Rex sa pravdepodobne podarilo získať vzorky z asteroidu Bennu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Huawei predstavuje novú sériu smartfónov Mate 40 so skvelým výkonom a ešte lepšími fotoaparátmi
<< predchádzajúci článok
Hrady, knižnice, galérie a múzeá v Trenčianskom kraji sú ešte otvorené

Sonde Osiris-Rex sa pravdepodobne podarilo získať vzorky z asteroidu Bennu (foto) - diskusné fórum čitateľov