Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. júna 2021

SOPK vyčíta vláde pri riadení ekonomiky chaos, nekoncepčnosť i nízku odbornosťÚspešnú ekonomickú politiku v podmienkach pandémie nie je možné realizovať v atmosfére chaosu, nekoncepčnosti a nízkej odbornosti. Vo vyhlásení k ekonomickej situácii na Slovensku to konštatujeZdieľať
img_5459 2 676x451 21.6.2021 (Webnoviny.sk) - Úspešnú ekonomickú politiku v podmienkach pandémie nie je možné realizovať v atmosfére chaosu, nekoncepčnosti a nízkej odbornosti. Vo vyhlásení k ekonomickej situácii na Slovensku to konštatuje Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK).


V tejto súvislosti pritom opätovne vyzýva verejnú správu na diskusiu a nastolenie vzájomnej dôvery. Komora pozitívne hodnotí snahu štátu o kompenzáciu dopadov pandémie na podnikanie.

„Tu treba povedať, že kým veľké spoločnosti si v značnej miere dokázali poradiť aj samy, malé a stredné podnikanie vo viacerých sektoroch utrpeli ťažké zásahy. Táto časť podnikateľského sektora hodnotí štátnu pomoc ako oneskorenú a nedostatočnú, najmä v porovnaní s okolitými krajinami," poukazuje komora.

Komora nevidí žiadne pozitíva


Dodáva, že podľa medializovaných informácií sa v oblasti daňovej a odvodovej politiky pripravuje reforma. Kompetentným však vyčíta, že jej základné prvky zatiaľ neboli diskutované s tými, ktorí budú rozhodujúcimi prispievateľmi verejných financií.

V oblasti verejných financií podľa komory prakticky niet pozitívnych správ. „Dlhodobá udržateľnosť verejných financií je ohrozená, prakticky všetky parametre hodnotenia verejných financií sa výrazne zhoršili," hodnotí. V určitom rozsahu je to podľa nej možné pripísať pandémii, komora však nezaznamenala kroky, ktoré by potvrdili vážny záujem o úspory na strane verejného sektora.

Za osobitný problém považuje aj prípravu plánu obnovy, ktorý napriek prísľubom nebol predmetom diskusie a jeho záverečné prerokovanie bolo len formálne.

Kvalita absolventov klesá


Jednoznačne pozitívne vníma komora kroky vlády na zníženie úrovne korupcie a zlepšenie vymožiteľnosti práva. Žiaľ, v ďalších oblastiach bezprostredne ovplyvňujúcich podnikanie nie je podľa nej pozorovateľné zásadné zlepšenie stavu.

„Naďalej klesá kvalita absolventov všetkých stupňov vzdelávania, absentuje jasná predstava, ako aspoň zastaviť úpadok vzdelávania, o situácii v zdravotníctve sa mnohí členovia komory mohli presvedčiť počas pandémie," uzatvára.


Zdroj: Webnoviny.sk - SOPK vyčíta vláde pri riadení ekonomiky chaos, nekoncepčnosť i nízku odbornosť © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Španielska vláda udelí amnestiu katalánskym separatistom, ktorí sa pokúsili o odtrhnutie provincie
<< predchádzajúci článok
Lenka sa pokúsila uškrtiť vlastnú matku, tá pred jej krutosťou vyskočila z balkóna (foto)

SOPK vyčíta vláde pri riadení ekonomiky chaos, nekoncepčnosť i nízku odbornosť - diskusné fórum čitateľov