Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. septembra 2018

Španielsky parlament schválil exhumáciu ostatkov diktátora FrancaKvety položené na hrobe bývalého španielskeho diktátora generála Francisca Franca v bazilike v Údolí padlých, mauzóleu pri meste El Escorial neďaleko Madridu.Zdieľať
Kvety položené na hrobe bývalého španielskeho diktátora generála Francisca Franca v bazilike v Údolí padlých, mauzóleu pri meste El Escorial neďaleko Madridu. Foto: TASR/AP
Madrid 14. septembra (TASR) - Španielski zákonodarcovia vo štvrtok schválili dekrét z dielne socialistickej vlády, ktorý umožňuje exhumáciu telesných pozostatkov diktátora Francisca Franca.


Chúlostivé rozhodnutie premiestniť Francove ostatky z rozsiahleho mauzólea neďaleko Madridu bolo odobrené hlasovaním v pomere 172:2, pričom 164 poslancov sa zdržalo hlasovania, informuje spravodajská stanica France 24.

Socialistický premiér Pedro Sánchez, ktorý nastúpil do úradu v júni, spravil z premiestnenia Francových ostatkov z komplexu vo Valle de los Caídos jednu zo svojich priorít. "Spravodlivosť, pamäť, dôstojnosť. Španielsko dnes koná historický krok. Dnes sa naša demokracia stala lepšou," uviedol Sánchez na Twitteri.

Generál Franco, ktorý vládol Španielsku železnou päsťou od konca občianskej vojny (1936-39) až do svojej smrti v roku 1975, je pochovaný v impozantnej bazilike vytesanej do steny hory približne 50 kilometrov od Madridu.

Komplex postavený Francovým režimom v rokoch 1940-1959 ukrýva pozostatky približne 37.000 mŕtvych z oboch strán občianskej vojny, ktorú rozpútalo Francovo povstanie proti riadne zvolenej republikánskej vláde.

Španielska vicepremiérka Carmen Calvová vyzvala v parlamente na ukončenie tejto "anomálie", keď je bývalý diktátor pochovaný v štátnom mauzóleu. "Kým zostanú Francove ostatky na rovnakom mieste ako ostatky jeho obetí, nebude tu žiadna úcta, česť ani harmónia," vyhlásila Calvová.

Vláda naznačila, že Francovo telo by mohlo byť exhumované koncom tohto roka. Francova rodina sa voči danému rozhodnutiu ostro ohradila, argumentujúc tým, že daný krok rozdeľuje Španielsko a jatrí staré rany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Venezuela vydala do Kolumbie muža: Sexuálne zneužil takmer 300 detí
<< predchádzajúci článok
Kurdskí bojovníci zadržali v Sýrii popredného člena Islamského štátu

Španielsky parlament schválil exhumáciu ostatkov diktátora Franca - diskusné fórum čitateľov