Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. mája 2009

Špecialisti opäť zatvoria svoje ambulancie



Špecialisti združení v Slovenskej lekárskej únii špecialistov (SLÚŠ) aj tento rok v posledný májový piatok neotvoria svoje ambulancie. Na tento krok vyzvú aj ostatné združenia zdravotníckych ...



Zdieľať
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Špecialisti združení v Slovenskej lekárskej únii špecialistov (SLÚŠ) aj tento rok v posledný májový piatok neotvoria svoje ambulancie. Na tento krok vyzvú aj ostatné združenia zdravotníckych pracovníkov. Dôvodom je kritická situácia v rezorte. "V zdravotníctve sú peniaze na všetko, len nie na zaplatenie ľudí, ktorí sa starajú o pacientov," povedal na stredajšej tlačovej besede prezident únie Andrej Janco. Ako dodal, na Slovensku každý deň zanikajú špecializované ambulancie, čo spôsobuje presun pacientov do nemocníc, ktoré však už ich nápor nezvládajú. Podľa Janca je tak ohrozená dostupnosť, ako aj kvalita zdravotnej starostlivosti. Vzniká totiž riziko premeškania včasnej diagnostiky, predlžujú sa čakacie lehoty a v niektorých prípadoch to môže vyvolať aj korupčné správanie.


Špecialisti sa taktiež sťažujú na to, že sú ako jediný segment platení iba za odvedenú prácu a ešte k tomu jednozdrojovo iba z platieb zdravotných poisťovní. "Zároveň sme neboli nikdy dotovaní a nepostihlo nás ani oddlžovanie," poznamenal Janco. Súčasná hospodárska kríza a prepad výberu poistného môžu podľa neho ešte spôsobiť aj snahu o redukovanie zmlúv so špecialistami. Janco kritizoval aj prístup niektorých zdravotných poisťovní k preplácaniu tzv. nadlimitných výkonov. Mnohé totiž špecialistom preplácajú iba niekoľko percent zo skutočnej ceny takéhoto výkonu. Ako príklad poukázal na Union zdravotnú poisťovňu, ktorá podľa Janca prepláca iba 10 % zo skutočnej ceny výkonu. Podobný postup však aplikuje aj ZP Dôvera a presadiť sa ho snaží aj ZP Apollo.

MZ Janca komentovať nechce

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) nemá informácie o tom, že je ohrozená kvalita zdravotnej starostlivosti (ZS) na Slovensku. V reakcii na stredajšie vyhlásenia prezidenta Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andreja Janca to pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. "Nevidíme dôvod na komentovanie vyjadrení pána Janca," dodala.

Špecialisti kritizovali aj prístup niektorých zdravotných poisťovní (ZP) k preplácaniu tzv. nadlimitných výkonov. Mnohé totiž špecialistom preplácajú iba niekoľko percent zo skutočnej ceny takéhoto výkonu. Ako príklad poukázal na Union ZP, ktorá podľa Janca prepláca iba 10 % zo skutočnej ceny výkonu. Podobný postup však aplikuje aj ZP Dôvera a presadiť sa ho snaží aj ZP Apollo. Union ZP podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej prijala regulačné mechanizmy, vzhľadom na zhoršujúcu sa hospodársku situáciu a pokles objemu disponibilných zdrojov v systéme, po dohode s poskytovateľmi. Na základe týchto mechanizmov špecialistom prepláca všetku poskytnutú zdravotnú starostlivosť v rovnakom rozsahu s tým, že bude uhradená v rámci degresívnych cien. "Union ZP má snahu zabezpečiť poskytovateľom príjmy aspoň na úrovni minulého roka," uviedla pre agentúru SITA Smatanová s tým, že ostatné druhy ambulantnej starostlivosti ako aj zariadenia jednodňovej chirurgie, doprava, lekárska služba prvej pomoci, Agentúry domácej starostlivosti a dialýzy zostávajú bez regulačných opatrení.

ZP Dôvera je presvedčená, že systém odmeňovania špecialistov, ktorý má nastavený a o ktorom priebežne rokuje aj so zástupcami poskytovateľov, je správny. "Je to totiž spôsob, ako môžeme merať isté parametre efektivity a kvality a podľa toho lekárom platiť. Preferujeme také odmeňovanie, ktoré zohľadňuje výsledky práce lekárov," uviedla PR manažérka poisťovne Zuzana Horníková.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico: Opravu hradu možno kríza nezastaví
<< predchádzajúci článok
Hodnotenie Dôvery je podľa šéfa FN Trenčín zavádzajúce