Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2011

Spisovateľ Salman Rushdie vyhral nad FacebookomIndicko-britského spisovateľa Salmana Rushdieho sociálna sieť Facebook nútila zmeniť si meno na jeho konte. Správcom siete sa nepáčilo, že namiesto svojho krstného mena Ahmed používa ...Zdieľať
salman rushdie BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Indicko-britského spisovateľa Salmana Rushdieho sociálna sieť Facebook nútila zmeniť si meno na jeho konte.


Správcom siete sa nepáčilo, že namiesto svojho krstného mena Ahmed používa svoje stredné meno Salman, pod ktorým je známy na celom svete. Spisovateľ nakoniec donútil Facebook uznať, že na takéto zásahy nemá právo.

Rushdieho hádka s Facebookom sa začala po tom, ako sociálnu sieť požiadal o to, aby mohol používať svoje stredné meno. Podľa jeho slov mu administrátori Facebooku zablokovali konto s vysvetlením, že neveria, že je to naozaj on.

Rushdie im musel poslať fotografiu svojho pasu, po čom mu síce účet znovu aktivovali, ale pod menom Ahmed Rushdie. O celom incidente nahnevane informoval na svojom účte na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.


Twitterom proti Facebooku

"Drahý Facebook, prinútiť ma zmeniť si meno zo Salmana na Ahmeda je ako prinútiť J. Edgara stať sa Johnom Hooverom. A keby bol na Facebooku F. Scott Fitzgerald, donútili by ste ho premenovať sa na Francisa Rushdie žije pod policajnou ochranou

Rushdie je celosvetovo známy spisovateľ, za svoje dielo Deti polnoci získal v roku 1981 prestížnu Man Booker Prize.

Niekoľko rokov žije pod policajnou ochranou po tom, ako vo fatve žiadal iránsky veľký ajatolláh Chomejní Rushdieho smrť za jeho dielo Satanské verše, ktoré je podľa neho urážkou islamu. Britská kráľovná Alžbeta II. ho v roku 2007 povýšila do rytierskeho stavu. Fitzgeralda? A čo F. Murray Abraham?" bránil sa 64-ročný spisovateľ. "Je na Twitteri naozajstný Zuckerberg? Kde sa schovávaš, Mark? Vyjdi von a vráť mi moje meno," adresoval svoje sťažnosti zakladateľovi Facebooku.

Jeho fanúšikovia tweety rozposielali ďalej a krátko po tom administrátori opäť zmenili jeho meno na Salman Rushdie. "Výhra! Facebook sa vzdal! Som znovu Salman Rushdie. Cítim sa omnoho lepšie. Kríza osobnosti v mojom veku nie je vôbec zábavná. Ďakujem, Twitter!," tešil sa autor. Tím Facebooku sa mu ospravedlnil. "Incident sa stal našou chybou a konto pána Rushdieho sme znovu aktivovali so správnym menom. Ospravedlňujeme sa za všetky spôsobené ťažkosti," vyjadrila sa hovorkyňa sociálnej siete.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.co.uk a www.telegraph.co.uk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mario Monti v stredu oficiálne prijme nomináciu na premiéra
<< predchádzajúci článok
Naše výpovede má v rukách minister, zhodujú sa lekári

Spisovateľ Salman Rushdie vyhral nad Facebookom - diskusné fórum čitateľov