Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2011

Naše výpovede má v rukách minister, zhodujú sa lekáriLekári, ktorí dali hromadné výpovede z východu republiky, nemajú dôvod ich sťahovať. Sú rozhodnutí vydržať do splnenia svojich požiadaviek. Od ministra zdravotníctva ...Zdieľať
zuby protetika zubny lekar PREŠOV 15. novembra (WEBNOVINY) – Lekári, ktorí dali hromadné výpovede z východu republiky, nemajú dôvod ich sťahovať.


Sú rozhodnutí vydržať do splnenia svojich požiadaviek.

Od ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika žiadajú, aby prestal chodiť po slovenských nemocniciach a začal sa konštruktívne zaoberať situáciou, ktorá speje k nevyhnutnému kolapsu zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Zhodli sa na tom lekári z nemocníc z Prešovského a Košického kraja, ktorých sa dnes okolo 50 stretlo s členmi Lekárskeho odborového združenia v prešovskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana.

Ako sa vyjadrili, sú odhodlaní svoju hrozbu odchodu z nemocníc k 1. decembru reálne naplniť napriek tomu, že nie všetci majú v tejto chvíli už dohodnuté miesto v zahraničí. Podľa ich vyhlásenia dokážu si ho nájsť, je to len otázka podmienok.

Pri naplnení najhoršieho scenára sú niektorí odhodlaní ísť aj na úrad práce zaregistrovať sa ako nezamestnaní.

Za lekárov prečítal prehlásenie šéf LOZ v prešovskej fakultnej nemocnici Michal Polician. „Zišli sme sa z viacerých regiónov Slovenska, aby sme ušetrili pánu ministrovi zdravotníctva čas, aby nechodil po nemocniciach, ale začal sa skutočne zaoberať situáciou v zdravotníctve. Doteraz ani jedna z našich štyroch požiadaviek nebola splnená. Minister nás vyzýva na rokovanie, ale doteraz ani raz neprišiel s jedinou konštruktívnou ponukou. Preto nemáme dôvod ani len uvažovať o stiahnutí výpovedí,“ prečítal z výzvy lekárov.

Ako ďalej skonštatoval, svoje výpovede nestiahnu a to, čo sa stane po 1. decembri, je v plnej zodpovednosti ministra.

Podľa jeho vyjadrenia minister zavádza pri zverejňovaní priemerných platov lekárov. Ako povedal, vie o nástupných platoch lekárov vo výške 490 € s príplatkom 30 €. Je to neprimerane nízke ohodnotenie v porovnaní s inými profesiami, uviedol odborár.

Polician povedal, že lekári chcú iba dorovnať svoje tarifné mzdy „na úroveň profesií s porovnateľným vzdelaním, náročnosťou, rizikovosťou, zodpovednosťou a s porovnateľným spoločenským významom práce, ktorá má verejnoprospešný charakter. Nič viac, nič menej. Kto tvrdí opak, zavádza.“

Lekári odmietajú posúvanie svojho protestu do politickej roviny. Je im jedno, kto z politických strán či koalícií sa začne zaoberať nielen ich platovými požiadavkami, ale celým systémom poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Za dôležitejšie považujú, aby to už niekto začal robiť zodpovedne a seriózne. Okrem vlastných platov však bojujú aj za dofinancovanie zdravotníctva, sú proti transformácii nemocníc na akciové spoločnosti a žiadajú v tomto smere legislatívnu záruku.

Uhliarikovi odkazujú, že keď sa nenaplnia ich požiadavky a z nemocníc odíde ten počet lekárov, ktorí dali výpovede, dôjde k vážnemu narušeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom.

Lekár z prešovskej traumatológie Silvester Smolnický hovoril o tom, ako vzniká dlh v nemocniciach. Ako príklad uviedol náklady pacienta, ktorý bol objednaný na artroskopickú operáciu – náhradu predného skríženého väzu. Pri spočítaní nákladov, ktoré uhradila Všeobecná zdravotná poisťovňa, vznikol rozdiel v neprospech nemocnice viac ako 2300 €. Pričom cena jeho práce ako lekára – operatéra za dve hodiny dosiahla sumu necelých 15 €.

Podľa jeho vyjadrenia ide o náročnú operáciu, ktorú môže vykonávať iba skúsený lekár, ktorý má za sebou aspoň 200 jednoduchších artroskopických operácií. „Moja hodinová mzda lekára je 7,70 € v hrubom", skonštatoval Smolnický. Mladá lekárka po troch rokoch praxe predložila novinárom výplatnú pásku, kde jej plat bez služieb bol vyčíslený na 533 €. S piatimi službami vyšiel na niečo vyše 700 € v hrubom.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Podľa SNS je ohodnotenie lekárov dehonestujúce (15. 11. 2011)
 Žilinskí lekári sa s ministrom Uhliarikom nedohodli na ničom (14. 11. 2011)
 Zvýšenie platov lekárov podľa LOZ nie je gréckou cestou (11. 11. 2011)
 Minister rokoval s lekármi DFNsP, väčšinu však nepresvedčil (10. 11. 2011)
 Lekári chcú vyššie platy o takmer dvetisíc eur (10. 11. 2011)
 Lekári nesťahujú výpovede ani po rokovaní s premiérkou (8. 11. 2011)
 Odborári sú proti zákonu, ktorý zvyšuje platy sestier (3. 11. 2011)
 Výpovede lekárov v nitrianskej nemocnici pribudli (2. 11. 2011)
 V košickej detskej nemocnici stiahli výpovede šiesti lekári (2. 11. 2011)
 V Bojnickej nemocnici ubudli dve výpovede lekárov (2. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Spisovateľ Salman Rushdie vyhral nad Facebookom
<< predchádzajúci článok
Prahu zahalil oblak smogu, môžu za to atomobily

Naše výpovede má v rukách minister, zhodujú sa lekári - diskusné fórum čitateľov

Kriminálnici.15.11. 21:59:11
Vydieranie.15.11. 22:05:05