Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. apríla 2021

Spojené arabské emiráty majú prvú astronautku, podstúpi výcvik v stredisku NASASpojené arabské emiráty (SAE) vymenovali svoju prvú astronautku. Jej meno je Núra Matrúši. Šejk Muhammad ibn Rášid Maktúm to oznámil ...Zdieľať
emirates_astronauts_99562 e1538feb1777449187bc5292c53a3d67 676x456 10.4.2021- Spojené arabské emiráty (SAE) vymenovali svoju prvú astronautku. Jej meno je Núra Matrúši. Šejk Muhammad ibn Rášid Maktúm to oznámil v sobotu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Okrem toho potvrdil, že krajina má aj ďalšieho astronauta, ktorým je Muhammad Mullá.

Dvojica z viac ako štyritisíc záujemcovVláda v promo videu uviedla, že Matrúši sa narodila v roku 1993 a pracovala v National Petroleum Construction Co. so sídlom v Abú Zabí. Jej kolega prišiel na svet v roku 1988 a pracuje ako pilot dubajskej polície, kde vedie jej výcvikové oddelenie.

Dvojicu vybrali z viac ako štyritisíc záujemcov z celých emirátov. Teraz budú musieť podstúpiť výcvik v Johnsonovom vesmírnom stredisku amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v texaskom Houstone.

Úspechy vo vesmírnom programe


V roku 2019 sa stal Hazzá Mansúrí prvým astronautom zo SAE vo vesmíre. Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) strávil osem dní.

SAE v uplynulom období slávia úspechy vo vesmírnom programe. Vo februári sa im podarilo dostať na obežnú dráhu planéty Mars sondu Amal, čo v preklade znamená nádej. Krajina verí, že v roku 2024 sa jej podarí dostať na Mesiac sondu bez ľudskej posádky.

Takisto by radi do roku 2117 vybudovali na Marse ľudskú kolóniu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené arabské emiráty majú prvú astronautku, podstúpi výcvik v stredisku NASA © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BAFTA: Britská filmová akadémia odovzdala osem cien
<< predchádzajúci článok
Hasiči zachránili osobu, ktorá uviazla v jaskyni pri Piešťanoch

Spojené arabské emiráty majú prvú astronautku, podstúpi výcvik v stredisku NASA - diskusné fórum čitateľov