Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. augusta 2020

Spojené arabské emiráty spustili prevádzku prvej jadrovej elektrárne na Arabskom polostroveSpojené arabské emiráty (SAE) úspešne naštartovali prvý reaktor a spustili prevádzku vo svojej jadrovej elektrárni, ktorá je prvá na Arabskom polostrove. V sobotu o tom informovali tamojšie ...Zdieľať
gettyimages 186947209 676x451 1.8.2020 (Webnoviny.sk) - Spojené arabské emiráty (SAE) úspešne naštartovali prvý reaktor a spustili prevádzku vo svojej jadrovej elektrárni, ktorá je prvá na Arabskom polostrove. V sobotu o tom informovali tamojšie úrady.


Jadrová elektráreň Baraka, ktorá sa nachádza v púšti na západe emirátov pri hranici so Saudskou Arábiou, podľa vedcov dosiahla svoju "prvú kritikalitu". To je stav, keď je jadrová reťazová reakcia v reaktore sebestačná.

Elektráreň Baraka stála 20 miliárd dolárov a SAE ju postavili s pomocou Južnej Kórey. Spomínaný jadrový reaktor bude neskôr vyrábať elektrinu a napoja ho na rozvodnú sieť krajiny, píše tlačová agentúra AP.

Spojené štáty americké pochválili SAE za to, že sa zaviazali v rámci svojho jadrového programu nezaobstarať si prostriedky na obohacovanie a prepracovanie, čo im bráni vo výrobe uránu na zbrane.

Podľa USA je to modelová dohoda pre ostatné štáty, ktoré chcú jadrovú energiu a zároveň podporujú nešírenie jadrových zbraní.


Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené arabské emiráty spustili prevádzku prvej jadrovej elektrárne na Arabskom polostrove © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väzni ušli z cely na dvanástom poschodí po zviazaných plachtách, slobodu si však neužili
<< predchádzajúci článok
Demonštranti sa zišli v Berlíne, aby protestovali proti obmedzeniam počas pandémie

Spojené arabské emiráty spustili prevádzku prvej jadrovej elektrárne na Arabskom polostrove - diskusné fórum čitateľov