Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. februára 2024

Spojené štáty nemôžu poľaviť v podpore demokracie a multilateralizmu, vyhlásila viceprezidentka USA Kamala HarrisSpojené štáty podľa ich viceprezidentky Kamaly Harris nepoľavia v podpore demokracie a multilateralizmu, ako aj v obrane medzinárodných pravidiel a noriem pred pokusmi o ich ...Zdieľať
germany_munich_security_conference_56391 a87cbc194eca4071899f5baefe5d88ab 676x502 16.2.2024 (SITA.sk) - Spojené štáty podľa ich viceprezidentky Kamaly Harris nepoľavia v podpore demokracie a multilateralizmu, ako aj v obrane medzinárodných pravidiel a noriem pred pokusmi o ich rozvrátenie.

Izoláciu Spojených štátov odmieta


Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii varovala pred silnejúcim autoritarizmom a izolacionizmom, čím odkazovala aj na svetonázor exprezidenta Donalda Trumpa.

„V skutočnosti, keď sa Amerika izolovala, hrozby len narástli. V týchto nepokojných časoch je jasné, že Amerika nemôže ustúpiť. Amerika sa musí pevne postaviť za demokraciu. Musíme sa postaviť na obranu medzinárodných pravidiel a noriem a musíme stáť pri našich spojencoch," vyhlásila Harris.

Presadzovanie izolácie Spojených štátov od sveta, podľa nej znamená, že je v najlepšom záujme amerického ľudu „ignorovať spoločné porozumenie medzi národmi, prijať diktátorov a prijať represívnu taktiku a vzdať sa záväzkov voči našim spojencom v prospech jednostrannej akcie". Takýto svetonázor je podľa viceprezidentky krátkozraký, nebezpečný a destabilizujúci pre USA aj svet.

„Prezident (Joe) Biden a ja tento názor preto odmietame," dodala.

Vyjadrenia Trumpa o Rusku


Slová americkej viceprezidentky boli jasnou kritikou Trumpa a jeho spojencov, hoci ho priamo nemenovala. Exprezident sa tento mesiac vyjadril, že v prípade znovuzvolenia na post hlavy štátu bude nabádať Rusko, aby urobilo „čokoľvek do pekla chce" ktorejkoľvek členskej krajine Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorá nedodržiava pravidlá o výdavkoch na obranu.

Harris povedala, že „záväzok Bidenovej administratívy voči NATO zostáva pevný".

„Predstavte si, že by sa Amerika otočila chrbtom k Ukrajine a opustila by našich spojencov v NATO a vzdala by sa našich zmluvných záväzkov. Predstavte si, že by sme na (ruského vodcu Vladimira) Putina boli mierni, alebo ho povzbudzovali," poznamenala.


Zdroj: SITA.sk - Spojené štáty nemôžu poľaviť v podpore demokracie a multilateralizmu, vyhlásila viceprezidentka USA Kamala Harris © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Manželka zosnulého opozičného lídra Navaľného vyzvala medzinárodnú komunitu na boj proti hroznému režimu prezidenta Putina
<< predchádzajúci článok
Vyjadrenia prezidentky k novelizácii Trestného zákona v skrátenom legislatívnom konaní splývajú s rétorikou opozície, tvrdí Susko (video)