Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. októbra 2021

Spojené štáty sa pred súdom opäť snažia dosiahnuť vydanie Juliana Assangea, hrozí mu 175 rokov väzeniaSpojené štáty v stredu požiadali britský najvyšší súd, aby zrušil rozhodnutie nižšieho súdu, podľa ktorého zakladateľa portálu WikiLeaksZdieľať
britain_assange_33356 1d9f8980066441c699aac67face6e927 676x451 27.10.2021 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty v stredu požiadali britský najvyšší súd, aby zrušil rozhodnutie nižšieho súdu, podľa ktorého zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea nemajú vydať do USA. Prisľúbili tiež, že v prípade odsúdenia si bude môcť akýkoľvek trest odpykať v rodnej Austrálii.


Assange čelí v USA obvineniam zo špionáže pre zverejnenie veľkého množstva tajných vojenských a diplomatických dokumentov. Žiadosť o jeho vydanie v januári zamietla sudkyňa Vanessa Baraitserová, ktorá vyjadrila obavy, že vzhľadom na jeho zdravotný stav by mohol v prísnych podmienkach amerického väzenia spáchať samovraždu.

Odmietla však tvrdenia obhajoby, že Assange čelí politicky motivovanému stíhaniu a uviedla, že americký súdny systém mu zabezpečí spravodlivý proces.

Prísľuby pred procesom


Právny zástupca americkej vlády James Lewis v stredu uviedol, že sudkyňa pochybila, keď rozhodla, že Assangeovi hrozí v prípade vydania do USA samovražda.

Odkázal na prísľub americkej vlády, že Assangea nebudú pred procesom držať v prísne stráženom väzení, nebude ani vystavený prísnej izolácii, a v prípade odsúdenia si bude môcť odpykať akýkoľvek trest v Austrálii. Tieto záruky „sú pre Spojené štáty záväzné“, povedal Lewis.

Americké úrady tiež argumentujú, že Assangeov zdravotný stav nie je natoľko zlý, aby nedokázal odolať pokusom o sebapoškodzovanie.

Môžu podať odvolanie na súd


Pojednávanie má trvať dva dni. Assangea zadržiavajú v prísne stráženom väzení Belmarsh v Londýne. Očakávalo sa, že so súdom bude komunikovať prostredníctvom videospojenia, jeho právnik však uviedol, že dostal vysokú dávku liekov a „necíti sa schopný zúčastniť sa konania“.

Očakáva sa, že sudcovia vynesú svoje rozhodnutie až o niekoľko týždňov. Ani tým sa však právna sága pravdepodobne neskončí, nakoľko strana, ktorá prehrá, môže podať odvolanie na Najvyšší súd Spojeného kráľovstva.

Desiatky rokov väzenia


Päťdesiatročný Austrálčan Julian Assange čelí v USA obvineniam zo špionáže a zneužitia počítačov pre zverejnenie tajných amerických vojenských dokumentov na portáli WikiLeaks. Hrozí mu trest odňatia slobody až vo výške 175 rokov. Žiadosť USA o vydanie Assangea v januári britský súd zamietol. Tento mesiac však súd vyššej inštancie americkej vláde povolil odvolať sa proti rozhodnutiu.

Assangea v roku 2010 zatkli v Londýne na žiadosť Švédska. To ho chcelo vypočuť o obvineniach zo znásilnenia a sexuálneho zneužitia dvoch žien. On však odmietol ísť do Štokholmu, pretože sa bál vydania do USA alebo amerického väzenia v zátoke Guantánamo na Kube.

Zatknutý po zrušení azylu


Švédsko predvlani od vyšetrovania upustilo. V rokoch 2012 - 2019 sa Assange skrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Po tom, ako mu Ekvádor zrušil azyl, ho britská polícia zatkla.

Právnici Assangea argumentujú, že konal ako novinár a v súvislosti so zverejnením uniknutých dokumentov, ktoré odhalili zločiny amerických ozbrojených síl v Iraku a Afganistane, má nárok na ochranu vyplývajúcu z prvého dodatku americkej ústavy o slobode prejavu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty sa pred súdom opäť snažia dosiahnuť vydanie Juliana Assangea, hrozí mu 175 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Česká polícia preveruje okolie prezidenta Zemana, prešetrujú aj možné neposkytnutie pomoci
<< predchádzajúci článok
Európska komisia preskúma na žiadosť Šimečka primeranosť trestov za marihuanu na Slovensku

Spojené štáty sa pred súdom opäť snažia dosiahnuť vydanie Juliana Assangea, hrozí mu 175 rokov väzenia - diskusné fórum čitateľov