Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2019

Spojené štáty uvalili sankcie na severokórejských hackerovMinisterstvo financií USA uvalilo v piatok sankcie na tri severokórejské hackerské skupiny, ktoré sú podozrivé z kybernetických útokov a krádeží stoviek miliónov ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Washington 13. septembra (TASR) - Ministerstvo financií USA uvalilo v piatok sankcie na tri severokórejské hackerské skupiny, ktoré sú podozrivé z kybernetických útokov a krádeží stoviek miliónov dolárov po celom svete. Informovala o tom agentúra AP.


Na sankčný zoznam amerického rezortu financií boli zaradené hackerské skupiny s označením Lazarus Group, Bluenoroff a Andariel.

Podľa Washingtonu stojí za týmito zoskupeniami severokórejská vláda, ktorá ich využíva na nelegálne získavanie financií pre jadrové a raketové programy KĽDR. Peniaze kradli z finančných inštitúcií alebo zo zmenární kryptomnien.

Zapísanie na sankčný zoznam uľahčí konfiškáciu prípadných aktív týchto skupín, ktoré sa nachádzajú v jurisdikcii USA. Osobám napojeným na tieto skupiny má byť tiež zamedzený prístup do globálneho finančného systému.

Hackeri zo skupiny Lazarus boli podľa USA zodpovední za agresívny útok vydieračským softvérom z roku 2017, pre ktorý sa vžilo označenie WannaCry. Podarilo sa im pritom vyradiť z činnosti asi 300.000 počítačov v 150 krajinách sveta.

Hackeri z Lazarus Group v spolupráci s "kolegami" s Bluenoroff okrem iného ukradli 80 miliónov dolárov z bangladéšskej centrálnej banky. Andariel zase vytvoril škodlivý softvér na napádanie stránok s hazardnými hrami, píše agentúra AFP.

Trojica hackerských formácií je podľa ministerstva financií USA napojená na severokórejskú hlavnú tajnú službu RGB, ktorá vykonáva rôzne tajné operácie v zahraničí.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Britský expremiér Cameron nevylučuje druhé referendum o brexite
<< predchádzajúci článok
Diaľničný výjazd z Bratislavy blokuje kolóna, Pezinskú Babu nehoda

Spojené štáty uvalili sankcie na severokórejských hackerov - diskusné fórum čitateľov