29. decembra 2010

Športové udalosti, ktoré sa stali v septembri 2010

Peter Velits (vľavo) dosiahol ďalší historický úspech pre slovenskú cyklistiku, keď na pretekoch Vuelta a Espaňa obsadil konečné 3. miesto. Ako prvý Slovák v histórii sa v celkovej klasifikácii podujatia Grand Tours postavil na ...

velits vystupil na stupne vitazov Peter Velits (vľavo) dosiahol ďalší historický úspech pre slovenskú cyklistiku, keď na pretekoch Vuelta a Espaňa obsadil konečné 3. miesto. Ako prvý Slovák v histórii sa v celkovej klasifikácii podujatia Grand Tours postavil na stupne víťazov.Foto: AP Photo/Arturo Rodriguez BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) - Chronologický prehľad športových udalostí na Slovensku a v zahraničí v roku 2010 - september:

SLOVENSKO:
1. - Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu (SAZ) potvrdila doživotný dištanc pre guliara Milana Haboráka, ktorý mal 21. júna na mimosúťažnej kontrole pozitívny test na metabolity anabolického steroidu stanozolol.

3. - Slovenskej futbalovej reprezentácii vyšiel vstup do kvalifikácie ME 2012. Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. zdolali vo svojom úvodnom vystúpení v B-skupine na bratislavských Pasienkoch tím Macedónska tesne 1:0 gólom Hološka.

4. - Kladivár Libor Charfreitag zvíťazil na atletickom Kontinentálnom pohári družstiev v Splite výkonom 79,69 m, slovenský reprezentant na tomto prestížnom podujatí reprezentoval Európu.

5. - Hádzanári Tatrana Prešov si vybojovali miestenky do základnej skupinovej fázy LM 2010/2011, keď na turnaji 1. skupiny kvalifikácie Ligy majstrov mužov v rakúskom Bregenzi postupne zdolali A1 Bregenz (27:25), turecký Besiktas JK Istanbul (30:27) a remizovali s nórskym Drammenom (35:35).

7. - Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v stretnutí B-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2012 v Moskve nad domácim Ruskom najtesnejším rozdielom 1:0 gólom Miroslava Stocha.

7. - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo svojom záverečnom vystúpení v kvalifikácii o postup na ME 2011 tejto vekovej kategórie v Zlatých Moravciach s Nórskom 1:4 a stratili šancu postúpiť na záverečný turnaj do Dánska.

7. - Slovinec Robert Vrečer sa stal celkovým víťazom 54. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska, najlepší Slovák Maroš Kováč z Dukly Trenčín Merida obsadil konečnú 3. priečku.

8. - Tenistka Dominika Cibulková prehrala vo štvrťfinále dvojhry žien na grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku s Dánkou Caroline Wozniackou 2:6, 5:7.

11. - Slovenská reprezentácia vo vodnom slalome si vybojovala počas prvého finálového dňa na majstrovstvách sveta v slovinskom Tacene dve medaily. Štvrtýkrát v kariére sa stali majstrami sveta v C2 súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci, striebro si vybojovala v K1 žien Jana Dukátová.

11. - Účinkovanie hádzanárok Iuventy Michalovce na európskej scéne sa v sezóne 2010/2011 skončilo hneď v jej úvode, keď v 1. kole Pohára EHF prehrali s islandským Valurom Reykjavík 21:26 na islandskej palubovke a v domácej odvete len remizovali 30:30.

11. - Lukáš Babač si na majstrovstvách Európy vo veslovaní v portugalskom meste Montemor-o-Velho vybojoval bronzovú medailu v skife ľahkých váh.

12. - Slovenská reprezentácia vo vodnom slalome vybojovala počas druhého finálového dňa na majstrovstvách sveta v slovinskom Tacene ďalšie tri medaily a stala sa so ziskom 5 cenných kovov (2 - 3 - 0) najúspešnejšou krajinou šampionátu. Historicky premiérový svetový titul v C1 žien si vybojovala Jana Dukátová, zlato získala aj v súťaži družstiev 3x C1 trojica Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský a Michal Martikán pridal striebro v C1, keď ešte nikdy doteraz zo singlkanoistickej súťaže na MS neodišiel bez cenného kovu.

12. - Hádzanári MŠK Hlohovec nevyužili sľubnú východiskovú pozíciu z víťazného prvého zápasu s HC Dukla Praha (22:18) doma a hladkou prehrou v odvete (23:32) na palubovke českého súpera prišli o postup do 2. kola Pohára EHF.

12. - Slovenský reprezentant Martin Velits z tímu HTC-Columbia skončil v 15. etape cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa so štartom v Solares a cieľom na obávanom kopci Lagos de Covadonga (187,3 km) tretí s odstupom 1:43 min na víťazného Španiela Carlosa Barrreda.

15. - Futbalisti MŠK Žilina vo svoje premiére v skupinovej fáze Ligy majstrov podľahli v úvodnom zápase v F-skupine doma anglickému veľkoklubu FC Chelsea 1:4 (0:3).

15. - Cyklista Peter Velits dosiahol na pretekoch Vuelta a Espaňa životný úspech, keď sa stal víťazom 17. etapy - časovky na 46 km v okolí Peňafielu.

18. - Danka Barteková obsadila 3. miesto v skeete na finálových pretekoch Svetového pohára v tureckom Izmire.

19. - Peter Velits obsadil konečné 3. miesto na pretekoch Grand Tour Vuelta a Espaňa, na ktorých vyhral aj jednu etapu. Velits dosiahol najlepší výsledok slovenského cyklistu na trojtýždňových pretekoch v histórii.

19. - Slovenskí reprezentanti zvíťazili v Bielorusku 4:1 a udržali sa v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára v tenise.

23. - Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík predĺžil zmluvu s talianskym prvoligovým klubom SSC Neapol až do roku 2015.

25. - Na konferenci Slovenského futbalového zväzu v Senci zvolili za nového prezidenta SFZ 47-ročného majiteľa FK Dukla Banská Bystrica Jána Kováčika. Nový šéf SFZ dostal už v 1. kole 126 hlasov zo 154 možných a po takmer 12 rokoch nahradil doterajšieho prezidenta Františka Laurinca.

25. - Pri autonehode v Rakúsku zomrel slovenský reprezentant v džude Zoltán Pálkovács.

25. - Slovenskí biatlonisti Dušan Šimočko a Matej Kazár obsadili v rýchlostných pretekoch mužov na 10 km na kolieskových lyžiach na MS v letnom biatlone v poľskom stredisku Duszniki-Zdrój 1. a 2. miesto.

26. - Matej Kazár sa na MS v letnom biatlone v poľskom Duszniki-Zdrój stal majstrom sveta v stíhačke mužov na 12,5 km na kolieskových lyžiach.

26. - Hádzanári Tatrana Prešov prehrali v domácom stretnutí 1. kola B-skupiny Ligy majstrov mužov 2010/2011 s maďarským tímom MKB Veszprém KC 27:35. Prešovčania v skupinovej Lige majstrov štartujú piatykrát v histórii.

27. - Začal sa predaj vstupeniek na hokejové majstrovstvá sveta, symbolickú prvú dostal Miroslav Šatan.

28. - Futbalisti MŠK Žilina prehrali v 2. kole v základnej F-skupine Ligy majstrov 2010/2011 na ihrisku Spartaka Moskva hladko 0:3 (0:1).

28. - V corgoňligovom tíme MFK Košice prišlo k zmene trénera, Srba Žarka Djuroviča nahradil Štefan Tarkovič.

28. - V extraligovom hokejovom tíme HK Nitra na poste trénera skončil Róbert Pukalovič, jeho miesto zaujal jeho dovtedajší asistent Rudolf Uličný.

29. - Slovenského reprezentanta vo vodnom slalome Michala Martikána slávnostne uviedli do Medzinárodnej siene slávy športov na divokej vode (International Whitewater Hall of Fame) v meste Gaithersburg v americkom štáte Maryland.

Víťazom XVI. basketbalových majstrovstiev sveta mužov v Turecku sa stal tím Spojených štátov americkýchFoto: SITA/AP ZAHRANIČIE:
11. - Belgická tenistka Kim Clijstersová zvíťazila vo finále dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku nad Verou Zvonarevovou z Ruska hladko 6:2, 6:1 a obhájila titul.

12. - Víťazom Veľkej ceny Talianska, štrnástych pretekov tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, sa stal na okruhu v Monze Španiel Fernando Alonso na Ferrari.

12. - Víťazom XVI. basketbalových majstrovstiev sveta mužov v Turecku sa stal tím Spojených štátov amerických, ktorý vo finále zdolal domácu reprezentáciu presvedčivo 81:64. Tretia skončila Litva po víťazstve 99:88 nad Srbskom.

12. - Majstrovstvá sveta v džude v Tokiu sa skončili totálnym triumfom Japonska, ktoré zo 16 titulov získalo až 10 a celkovo 23 medailí (bilancia 10 - 4 - 9). Slovenským reprezentantom sa na tokijských MS nedarilo, Milan Randl (do 90 kg) aj Zoltán Pálkovács (do 100 kg) prehrali už hneď vo svojich úvodných súbojoch.

13. - Španiel Rafael Nadal zvíťazil vo finále dvojhry mužov na US Open v New Yorku nad Novakom Djokovičom zo Srbska 6:4, 5:7, 6:4, 6:2. Nadalovi sa podarilo ako siedmemu v histórii v tzv. otvorenej ére získať singlové tituly zo všetkých štyroch grandslamových turnajov.

19. - Majstrami Európy v stolnom tenise sa v Ostrave vo dvojhrách stali Timo Boll z Nemecka a Viktoria Pavlovičová z Bieloruska.

22. - Slovenský hokejový reprezentačný útočník Juraj Mikúš prestúpil zo Spartaka Moskva do Dinama Riga.

24. - Ruská moderná gymnastka Jevgenija Kanajevová obhájila titul majsterky sveta vo viacboji.

26. - Víťazom najsledovanejšej súťaže v rámci Olympia Weekendu, súboja kulturistov bez obmedzenia hmotnosti Mr. Olympia, sa v Las Vegas stal štvrtý raz v kariére 37-ročný Američan Jay Cutler.

26. - Španiel Fernando Alonso na Ferrari triumfoval na Veľkej cene Singapuru automobilov F1 v Marina Bay.

30. - Fabian Cancellara sa v austrálskom Geelongu stal štvrtýkrát v kariére majstrom sveta v cyklistickej časovke.