Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. marca 2024

Srbi si zopakujú voľby do zastupiteľstva v Belehrade, termín zatiaľ ešte nie je známyV srbskom Belehrade sa neskôr počas tohto roka zopakujú voľby do mestského zastupiteľstva. Stalo sa tak po mesiacoch politického napätia a sťažnostiach opozície, že decembrové hlasovanie bolo ...Zdieľať
serbia_president_84901 a2d96a18dac94c4c8836e729ed165fff 676x454 3.3.2024 (SITA.sk) - V srbskom Belehrade sa neskôr počas tohto roka zopakujú voľby do mestského zastupiteľstva. Stalo sa tak po mesiacoch politického napätia a sťažnostiach opozície, že decembrové hlasovanie bolo zmanipulované.

Termín opakovaných volieb


Termín opakovaných volieb v srbskej metropole, ktoré v nedeľu oznámili tamojší predstavitelia, zatiaľ nie je známy.

Nedeľa predstavuje formálny konečný termín na vytvorenie mestských orgánov po decembrových voľbách. Doterajšie zastupiteľstvo zostáva v úrade až do nových volieb.

Za víťaza volieb zo 17. decembra vyhlásili vládnucu Srbskú progresívnu stranu prezidenta Aleksandara Vučića. Hlavná opozičná aliancia Srbsko proti násiliu však trvá na to, že ju okradli o víťazstvo v Belehrade a parlamentné voľby, ktoré sa konali v tom istom čase, boli plné nezrovnalostí.

Vučič popiera pochybenie


Opozícia a niektorí pozorovatelia miestnych volieb tvrdili, že do voličských zoznamov v Belehrade pribudli aj voliči zo zahraničia a v deň volieb ich priviezli, aby volili vládnucu stranu. Spor viedol k veľkým pouličným protestom.

Vučič aj jeho strana popierajú pochybenie a o obvineniach z podvodu tvrdia, že sú to výmysly zamerané na destabilizáciu Srbska.

Medzinárodní pozorovatelia tento týždeň oznámili, že decembrové voľby v Srbsku sa uskutočnili v „nespravodlivých podmienkach“, pričom z časti za tým bola aj účasť prezidenta a systémové výhody pre vládnu stranu, ako aj tvrdá rétorika, zaujatosť v médiách, tlak na zamestnancov verejného sektora a zneužívanie verejných financií.

Oznámenie nových volieb v Belehrade niektorí opoziční politici privítali ako víťazstvo nad Vučićovou stranou.


Zdroj: SITA.sk - Srbi si zopakujú voľby do zastupiteľstva v Belehrade, termín zatiaľ ešte nie je známy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prieskum: Vo februári by vyhral Smer-SD so ziskom 21,1 percenta hlasov
<< predchádzajúci článok
Polícia bude konať v prípadoch exposlanca Hellebrandta aj poslanca Pročka