Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2011

Srbsko a Kosovo našli konečne spoločnú rečSrbsko a Kosovo dosiahli v piatok dohodu vo viacerých otázkach ohľadom sporu okolo kontrol na ich vzájomných hraniciach. Stalo sa tak na stretnutí medzi zástupcami oboch znepriatelených strán ...Zdieľať
kosovo BRUSEL 3. septembra (WEBNOVINY) - Srbsko a Kosovo dosiahli v piatok dohodu vo viacerých otázkach ohľadom sporu okolo kontrol na ich vzájomných hraniciach.


Stalo sa tak na stretnutí medzi zástupcami oboch znepriatelených strán v Bruseli, ktoré sprostredkovala Európska únia.

Išlo o prvú schôdzku od júlového otvoreného konfliktu medzi Srbmi a kosovskou políciou hliadkujúcou na severe tejto bývalej juhosrbskej provincie.

Belehrad a Priština sa dohodli na zrušení vzájomných embárg uvalených na dovoz a vývoz tovaru a našli kompromis v otázke uznávania kosovských colných pečiatok.

Tie Srbsko odmieta, keďže obsahujú znaky, z ktorých vyplýva, že Kosovo je samostatným štátom, čo bol zároveň hlavný dôvod, prečo ich vláda prezidenta Borisa Tadiča nechcela akceptovať. Priština teraz súhlasila, že pečiatky zmení a bude na nich len nápis "Kosovské colné úrady" a nebudú obsahovať žiadne štátne symboly. Podľa Európskej únie ide o významný posun, ktorý zabezpečí "slobodný pohyb tovaru v súlade s európskymi hodnotami".

ODPORÚČAME:

Srbsko odmietlo odísť z Kosova

Situáciu Kosove by upokojil Ahtisaariho plán

Rokovania medzi Srbskom a NATO sú na mŕtvom bode

Srbskí extrémisti zapálili hraničný priechod
Konflikt sa začal 21. júla, keď vláda v Prištine zakázala dovoz srbských výrobkov do Kosova v reakcii na rovnaký krok zo strany Belehradu. Pri pokuse Kosova prevziať kontrolu nad priechodom Brnjak v srbskej časti Kosova bol zabitý kosovský policajt srbským ostreľovačom.

Ďalší štyria kosovskí policajti bol ľahko zranení. Severoatlantická aliancia vyslala k priechodom Brnjak a Jarinje svojich vojakov v snahe upokojiť napätú situáciu. Väčšina zo 120 tisíc kosovských Srbov neuznáva vládu v Prištine a požaduje, aby im naďalej vládol Belehrad. Srbsko preto na severe Kosova udržiava vlastné paralelné štruktúry, ako sú poštové úrady, školy a miestne samosprávy..

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Autor legendárneho Jožinka oslavuje 90 rokov
<< predchádzajúci článok
Z Piešťan by sa mohlo lietať do Berlína

Srbsko a Kosovo našli konečne spoločnú reč - diskusné fórum čitateľov