Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. februára 2020

Starostlivosť o seniorov by mala byť podľa prezidentky Čaputovej prioritou pre novú vláduStarostlivosť o seniorov by mala byť podľa prezidentky Zuzany Čaputovej zásadnou prioritou pre novú vládu. Hlava štátu to uviedla na sociálnej sieti po svojom stredajšom stretnutí s verejnou ochrankyňou práv ...Zdieľať
caputova 676x459 19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Starostlivosť o seniorov by mala byť podľa prezidentky Zuzany Čaputovej zásadnou prioritou pre novú vládu. Hlava štátu to uviedla na sociálnej sieti po svojom stredajšom stretnutí s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou. Spoločne neskôr navštívili aj zariadenie pre seniorov v Borskom Mikuláši.

Slovensko starne rýchlo


„Starostlivosť o seniorov bude jednou z najväčších výziev v nasledujúcom volebnom období a táto téma by mala byť zásadnou prioritou pre novú vládu,“ napísala prezidentka.

Podľa nej by si budúca vláda mala uvedomiť, že Slovensko je jednou z najrýchlejšie starnúcich krajín v Európskej únii a má dlhodobý nedostatok zariadení a personálu pre seniorov.

Čaputová si myslí, že prostredie a vybavenie zariadení má podporovať pocit normality a prihliadať na špecifické potreby klientov.

Príklad dobrej praxe


„Problémom však je, že seniori v mnohých zariadeniach žijú spravidla v sterilnom a neosobnom prostredí. Musia vstávať a jesť v presne stanovenom čase a dodržiavať večierku a pritom strácajú súkromie, nemôžu si zamknúť dvere ani skrinku s osobnými vecami,“ uviedla prezidentka s tým, že ani súkromie seniorov pri hygiene nie je rešpektované.

„Aby sme dokázali pomôcť všetkým takýmto zariadeniam, je však potrebný aj zákon o dlhodobej starostlivosti pre seniorov a spracovanie štandardov pre dodržiavanie základných práv klientov v zariadeniach sociálnych služieb. Domov dôchodcov v Borskom Mikuláši je dnes príkladom dobrej praxe,“ dodala hlava štátu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Starostlivosť o seniorov by mala byť podľa prezidentky Čaputovej prioritou pre novú vládu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dvaja chlapci z Walesu týrali jahňa a nakoniec mu vypichli oči, dievčatá sa na tom smiali
<< predchádzajúci článok
Súd nevyhovel návrhu spoločnosti Huawei, zákon zakazujúci vláde používať jej zariadenia platí

Starostlivosť o seniorov by mala byť podľa prezidentky Čaputovej prioritou pre novú vládu - diskusné fórum čitateľov