Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. septembra 2010

Štát zrejme podporí mladých aj v budúcom rokuHypotéky pre mladých budú zrejme aj v ďalšom roku zo strany štátu zvýhodnené dvoma percentami. Ako ďalej vyplýva z návrhu rozpočtu na rok 2011, takisto by ...Zdieľať
ludia Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Hypotéky pre mladých budú zrejme aj v ďalšom roku zo strany štátu zvýhodnené dvoma percentami. Ako ďalej vyplýva z návrhu rozpočtu na rok 2011, takisto by sa nemal zmeniť príspevok na mladomanželské pôžičky, pričom z prostriedkov rozpočtu sa určil vo výške 3 % ročne. Tak, ako po predchádzajúce roky, ani v ďalšom roku štát nepočíta s bonifikáciou klasických hypotekárnych úverov a príspevok určil vo výške 0 %.

Hypotéky pre mladých sa poskytujú od roku 2007. Štát za klienta uhrádza dve percentá, banka znižuje ďalšie jedno percento, takže celkové úrokové zvýhodnenie dosahuje tri percentá. Úrok je znížený počas prvých piatich rokov splácania. Podmienkou na získanie úveru je vek žiadateľa do 35 rokov. Príjmový strop sa stanovuje ako 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci štvrťrok. V prípade viacerých žiadateľov, napríklad manželov, musí podmienku veku a príjmu spĺňať každý z nich. Úrokové zvýhodnenie je možné získať najviac na sumu 49 790,88 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá prekračuje niektorú z týchto hraníc, sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

Mladomanželské pôžičky začali niektoré banky ponúkať v polovici júna 2010, ostatné sa k poskytovaniu pridávali postupne. Štandardná úroková sadzba je znížená o príspevok štátu vo výške 3 % a o príspevok banky vo výške 1,5 %. Obaja manželia nesmú podľa zákona v čase podania žiadosti prekročiť vek 35 rokov. Žiadosť o pôžičku je možné podať do dvoch rokov od uzavretia manželstva. Súčet príjmov oboch manželov za predchádzajúci kalendárny rok nemôže presiahnuť 2,6-násobok priemernej mzdy v stanovenom období. Maximálna výška úveru je 10 tis. eur.

Štátny príspevok k úrokovej sadzbe z klasických hypotekárnych úverov sa zrušil od 1. januára 2005. V roku 2004 rezort financií uviedol, že nie je potrebné bonifikovať úrokové sadzby pri hypotekárnych úveroch, pretože celkové úrokové miery sú nízke. Od roku 1999, keď bola výška štátneho príspevku k hypotekárnym úverom 6 %, sa postupne štátny príspevok znižoval až sa nakoniec zrušil.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Madrid si chce v roku 2011 požičiavať menej
<< predchádzajúci článok
Po šiestich rokoch zbavil NS SR Bielika obžaloby

Štát zrejme podporí mladých aj v budúcom roku - diskusné fórum čitateľov