Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. septembra 2020

Štátnu pôdu v chránených územiach nespravuje jedna inštitúcia, v tom vidia ornitológovia základný problém ochranárstvaNa chránených územiach sa s pôdou často hospodári horšie ako mimo nich.Zdieľať
Štátnu pôdu v chránených územiach nespravuje jedna inštitúcia, v tom vidia ornitológovia základný problém ochranárstva

V statuse na sociálnej sieti to uviedla Slovenská ornitologická spoločnosť SOS/Birdlife Slovensko. Podľa ornitológov patrí medzi základné problémy ochranárstva na Slovensku to, že štátnu pôdu v chránených územiach nespravuje jedna inštitúcia.

Kým časť štátnych pozemkov v chránených územiach spravuje Štátna ochrana prírody (ŠOP), nelesné pozemky napríklad spravuje takmer výlučne Slovenský pozemkový fond, ktorý ich prenajíma iným subjektom. Podľa ochranárov však pri ich prenajme nie sú zohľadňované ciele ochrany.

Výsledkom je, že aj oveľa viac druhov sme stratili mimo lesov ako v lesoch. Dropy, krakle, sokoly kobcovité a iné sú na pokraji vyhynutia, pričom nejde o lesné druhy. Nemôže byť v chránených územiach päť kohútov, ktorí spravujú štátnu pôdu. Nevieme zabezpečiť starostlivosť o štátnu pôdu, strácame vzácne, bežné druhy, vzácne biotopy. Presne pre tento chaos v chránených územiach potrebujeme naozaj upratať,“ uviedla SOS/Birdlife v statuse.

Najefektívnejším riešením by podľa ornitológov bolo, keby všetky štátne pozemky v chránených územiach patrili pod správu ŠOP. SOS/Birdlife konštatuje, že ak ostane správa pozemkov „rozbitá“ na mnoho subjektov, takýto systém je oveľa zraniteľnejší a rádovo ťažšie sa presadzuje potrebná starostlivosť o vzácne druhy.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Takmer polovica Slovákov nepozná osobne žiadneho cudzinca žijúceho na Slovensku, ukázal prieskum
<< predchádzajúci článok
Domy nemusia mať nutne dve poschodia...

Štátnu pôdu v chránených územiach nespravuje jedna inštitúcia, v tom vidia ornitológovia základný problém ochranárstva - diskusné fórum čitateľov