Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. augusta 2018

Štefanec a Abrhan: Pomoc Grécku bola nevyhnutná, pád vlády zbytočný



Pavol Abrhan (KDH) Foto: TASR/Tomáš HalászBratislava 24. augusta (TASR) - Prijatie eurovalu a pomoc Grécku bolo síce nepopulárne, ale nevyhnutné riešenie, čo dokazuje aj vývoj situácie. Zhodli sa na tom bývalí poslanci Národnej rady ...



Zdieľať
Pavol Abrhan (KDH) Foto: TASR/Tomáš Halász
Bratislava 24. augusta (TASR) - Prijatie eurovalu a pomoc Grécku bolo síce nepopulárne, ale nevyhnutné riešenie, čo dokazuje aj vývoj situácie. Zhodli sa na tom bývalí poslanci Národnej rady SR Ivan Štefanec a Pavol Abrhan. V čase schvaľovania pomoci Grécku bol Štefanec v SDKÚ-DS a Abrhan v KDH a aj dnes sú presvedčení, že pád vlády Ivety Radičovej pre euroval bol zbytočný.


"Nezodpovednou politikou Grécka bola ohrozená stabilita eura, našej spoločnej meny. Navrhovaným riešením boli tvrdé ekonomické opatrenia v Grécku i pomoc ostatných krajín eurozóny. Čas ukázal, že naše rozhodnutie bolo správne a podarilo sa stabilizovať euro i ekonomickú situáciu v Grécku," zdôraznil pre TASR Abrhan.

Podobný názor má aj Štefanec. "Vývoj situácie je najlepším dôkazom, že potrebné riešenie bolo síce nepopulárne, ale nevyhnutné. Ako členovia eurozóny sme vtedy riešili aj ochranu vkladov a príjmov našich občanov. Euro prežilo a naši ľudia o úspory neprišli, eurozóna sa zomkla a rozšírila sa do ďalších krajín a Grécko má už druhý rok po sebe prebytkový rozpočet a vrátilo sa na finančné trhy," povedal pre TASR Štefanec. Dnes už podľa jeho slov riešime ďalší rozvoj eurozóny, a najmä pravidlá pre zodpovedné hospodárenie, aby sa podobná situácia už neopakovala.

"Tí, čo vládu povalili, sa doteraz zaplietajú do najrôznejších pseudodôvodov, a pritom Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) pôvodne sami odsúhlasili. Čas najlepšie ukázal, aký to bol nezmysel," uviedol tiež pre TASR Štefanec, ktorý je dnes europoslancom a pôsobí v KDH. Keby k pádu vlády nedošlo, Slovensko podľa neho mohlo riešiť potrebné reformy a nie kauzy, ktoré má na stole.

"Smer v tom čase nezodpovedne politikárčil a zahrával sa s dôveryhodnosťou SR ako krajiny eurozóny tým, že odmietol podporiť stabilizáciu eura, napriek tomu, že jeho zavedenie sám presadil. Vytĺkal len politický kapitál a za akúkoľvek cenu chcel ukončiť vládu Ivety Radičovej. Ostane len paradoxom oných čias, že mu v tom výdatne pomohla koaličná strana SaS svojím hlasovaním o ESM a dôvere vláde," zaspomínal si Abrhan.

Je presvedčený, že v politike by mali existovať témy štátneho záujmu, ktoré by sa nemali stávať predmetom politického zápasu. "A stabilita meny by podľa môjho názoru medzi takéto témy patriť mala," doplnil Abrhan.

Grécko v pondelok (20.8.) úspešne ukončilo svoj posledný trojročný záchranný program schválený v auguste 2015, ktorý mu pomohol prekonať dlhovú krízu. Oznámil to v pondelok záchranný fond eurozóny - Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
HUSÁRSKY ÚLOVOK: Na hranici s Ukrajinou odhalili pašerácke rogalo
<< predchádzajúci článok
Siemens obmedzuje aktivity v Iráne, reaguje na sankcie USA