Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2007

Stredoškoláci si ľahšie hľadajú prácuStredoškoláci sú oproti minulosti čoraz úspešnejší v hľadaní práce.Zdieľať
BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) - Stredoškoláci sú oproti minulosti čoraz úspešnejší v hľadaní práce.


Na trhu práce sa najlepšie uplatňujú absolventi elektrotechnických, zdravotníckych a strojárskych odborov. Gymnazisti majú najnižšiu mieru nezamestnanosti. Vyplýva to z analýzy Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ). Ako agentúru SITA informoval masmediálny odbor Ministerstva školstva SR, viac ako 80 percent gymnazistov pokračuje v štúdiu na vysokých školách. Zo 40-tisíc gymnazistov, ktorí ukončili štúdium v rokoch 2005 a 2006, bolo v máji tohto roka len 2,4 % bez práce. "Nezamestnaní gymnazisti si ale hľadali prácu najťažšie spomedzi všetkých stredoškolákov," uviedol rezort.
Najťažšie si hľadajú prácu mladí ľudia po ukončení stredných škôl s poľnohospodárskym a lesníckym zameraním a odborov z oblasti textilného a odevného priemyslu. V porovnaní s minulým rokom je však bez práce menej absolventov zo všetkých typov stredných škôl. Kým v máji 2006 ich bolo oficiálne bez práce takmer 12-tisíc, za rovnaký mesiac tohto roku ich bolo už len viac ako deväťtisíc.
Spomedzi takmer 57-tisíc absolventov stredných odborných škôl v rokoch 2005 a 2006 evidovali úrady práce v máji tohto roku necelých 3 300 nezamestnaných, čo predstavuje 5,8 %. Najlepšie sa dokázali na trhu práce uplatniť vyštudovaní elektrotechnici a zdravotníci. Najväčšie problémy s nájdením zamestnania mali poľnohospodári a lesníci, absolventi škôl zameraných na spracovanie dreva, výrobu hudobných nástrojov, textil a odevníctvo.
Študijné odbory s maturitou na stredných odborných učilištiach ukončilo v rokoch 2005 a 2006 menej ako 34-tisíc študentov. Z nich v máji tohto roku bolo nezamestnaných 6,7 %. Absolventi stredných škôl bez maturity mali najvyššiu mieru nezamestnanosti. Z takmer 35-tisíc ich nemalo prácu v máji tohto roku viac ako 8 %. S prácou nemali žiaden problém vyštudovaní polygrafi, ktorí sa zamestnali všetci.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Názov koncertu Diabolské Vianoce uráža kresťanov
<< predchádzajúci článok
Za kontrolu koľajníc a výhybiek zaplatia ŽSR 115 mil. Sk

Stredoškoláci si ľahšie hľadajú prácu - diskusné fórum čitateľov