Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

19. marca 2015

Štúdia ukázala koľko hodín denne máme spať, aby sme sa cítili dobre



Konečne vieme, koľko spánku potrebujeme. Národná spánková organizácia v USA má 18 expertov, ktorí preštudovali 320 odborných článkov, aby predložili aktualizovanú verziu "odporúčaného spánkového intervalu".



Zdieľať
Štúdia ukázala koľko hodín denne máme spať, aby sme sa cítili dobre

 
Články boli zredukované z pôvodných 2412 na základe sily štúdií.
Pri odporúčaniach vzali odborníci do úvahy zdravotné výhody, ale aj určité riziká, spojené so spánkom. Príliš málo spánku v priebehu niekoľkých nocí spôsobí, že sme unavený, nevieme sa sústrediť, môže spustiť depresiu, úzkosť a prípadne, ak to trvá príliš dlho, zvyšuje sa riziko cukrovky, vysokého krvného tlaku a obezity. Príliš veľa spánku je spojený s rovnakými problémami.

Tak koľko je správne množstvo spánku? Nové usmernenia dávajú nielen odporúčané množstvo, ale tiež uvádzajú, čo by mohlo byť vhodné pre rôzne vekové kategórie. Deti vo veku šesť až deväť rokov potrebujú 9 až 11 hodín v noci, ale pravdepodobne spia sedem až osem. Tínedžeri potrebujú 8 až 10 hodín. Sedem hodín môže byť v poriadku pre niektorých, ale spať viac ako 11 hodín denne, môže byť škodlivé pre zdravie, aj keď niektorí môžu práve toľko potrebovať počas puberty.

Dr Lydia Don Carlos z Loyola University v Chicagu, jeden z odborníkov štúdie, hovorí, že cirkadiánní rytmus teenagerov sa prirodzene posúva tak, aby boli ospalí neskôr v noci a prebúdzali sa neskôr. To je normálny jav a nemá nič spoločné s tým, že sú závislý na sociálnych médiách. Varuje, že teenageri by mali aj naďalej snažiť získať dostatok spánku na dennej báze, a vyhýbať sa budovaniu spánkového dlhu, ktorý dobiehajú počas víkendov. "Nikdy sa to nedá dohnať," hovorí.

Dospelí vo veku 18 - 64 potrebujú spať sedem až deväť hodín denne, ale niektorím stačí šesť. Pre ľudí nad 65 rokov, sa odporúčaná doba spania pohybuje medzi siedmimi až ôsmimi hodinami, aj keď niektorí prežívajú na piatich hodinách spánku (často sa prebudia skôr a driemu počas dňa).
Tieto odporúčania sú založené na dôkladnej analýze štúdií. Metodiky sa líšia - niektoré sú založené na tom, koľko spánku ľudia uviedli, že mali (má tendenciu zahrnúť čas strávený v posteli) a ostatné sú založené na výskum realizovaný v laboratórnych podmienkach.

Odborníci sa nepozeral na kvalitu spánku (napríklad, či sa ľudia prebudili v noci a nemohli zaspať) alebo jeho štruktúru (koľko bolo rýchlych kmitov očí a koľko mal spánok pomalých vĺn). Niektorí ľudia môžu prežiť na menej než odporúčaných množstvách, pretože majú vyššiu kvalitu spánku.
DonCarlos hovorí, že je potrebný ďalší výskum spánku. "Trávime tretinu nášho života spaním, ale vieme o ňom tak málo."

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Stravovanie podľa krvných skupín – ste lovec, poľnohospodár, kočovník alebo novodobý človek? (15. 3. 2015)
 Egypťania sa mydlili tukom so soľou, Arabi pridali vôňu alebo Hygiena naprieč časom (4. 3. 2015)
 Pripravte si extra účinný home-made prostriedok na pranie a aviváž (1. 3. 2015)
 Päť byliniek, ktoré zmenia každé jedlo na vitamínovú bombu (25. 10. 2014)
 Mak - obrovská sila v drobných zrnkách (24. 10. 2014)
 Letným mesiacom treba prispôsobiť aj stravovanie (9. 7. 2013)
 Reďkovky - štipľavé ružové guľôčky plné zdravia (21. 4. 2013)
 Týmito jedlami nakŕmite svoj mozog (3. 4. 2013)
 Jedna z najvýživnejších potravín na svete - špenát (28. 3. 2013)
 Paprika - zásobáreň vitamínov, ktorá porazí nadváhu i toxíny (14. 3. 2013)



nasledujúci článok >>
Oscarový herec William Hurt jubiluje
<< predchádzajúci článok
No Name nakrútili videoklip k piesni Povedz mi