Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. októbra 2019

Štvorica študentov bude Slovensko reprezentovať na robotickej súťaži



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa
Poprad 22. októbra (TASR) - Aj tento rok budú môcť hájiť farby Slovenska študenti stredných škôl na medzinárodnej olympiáde v Dubaji. Slovensko tak budú reprezentovať v treťom ročníku celosvetovej robotickej súťaže, ktorá je aj tentokrát orientovaná na životné prostredie. Informoval o tom predseda občianskeho združenia First Global Slovakia so sídlom v Poprade Ľuboš Sibert s tým, že po úspešnej reprezentácii našej krajiny na minuloročnom podujatí, ktoré sa konalo v Mexiku a odkiaľ si Slováci priniesli cenu poroty za konštrukčnú stránku robota, sa bude konať olympiáda robotov v konkurencii 186 krajín celého sveta.


„V noci odlietame do Spojených arabských emirátov, od štvrtka (24. 10.) do soboty (26. 10.). Slovensko bude zastupovať štvorica stredoškolákov, ktorá zvíťazila v aprílovom finále Otvorených majstrovstiev Slovenska v robotike,“ ozrejmil Sibert. Dodal, že tím pozostávajúci z mladých nadšencov pre robotiku sa bude spolu s mentorom snažiť dokázať, že na Slovensku existuje mnoho talentov s potenciálom venovať sa oblasti, ktorej patrí budúcnosť.

„Táto súťaž v robotike nie je iba o študentoch, o mentoroch či výhre. Je to najmä o nás a našej možnosti formovať svet okolo nás,“ hovorí Adam, kapitán tímu, ktorý zbieral skúsenosti aj v minuloročnej olympiáde v Mexiku a snaží sa ich zužitkovať v tohtoročnom tíme. K technike, robotike a k počítačom majú veľmi blízko aj ostatní členovia tímu Martin, Dávid a Daniel. Každý z nich má za sebou rôzne súťaže, konštrukčné práce či programovanie v iných obdobných projektoch. Všetci navštevujú strednú školu LEAF Academy v Bratislave. „First Global dáva stredoškolákom šancu zlepšiť sa nielen v robotike, programovaní, ale aj v schopnosti spolupracovať, hľadať spoločné riešenia a pretaviť svoje myšlienky na skutočnosť. Tieto veci dnes nie sú na stredných školách dostatočne precvičované,“ skonštatoval 17-ročný Martin.

Tím pred odchodom na olympiádu pracoval na zostrojení funkčného robota, ktorý bude musieť zdolať prekážky v športovej aréne priamo v Dubaji. Okrem konštrukčnej práce ide o programovanie, funkcionalitu ale aj dizajn, ktorý je potrebný k dostatočným výkonom. Slovenský tím po minuloročnom úspechu chce aj tento rok zabojovať o finále. „Prestížna robotická súťaž poukazuje na globálne problémy a prináša výzvy, ako ich riešiť. Minuloročné podujatie v Mexiku bolo zamerané na dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie. Dôraz bol kladený na využívanie ekologicky šetrnej veternej elektrárne či solárnych panelov. Tento rok bude témou súťaže Ocean Opportunities, čiže ako zbaviť oceány odpadu,“ dodal Sibert. Body môžu študenti zbierať nielen prostredníctvom súťažných disciplín, ale aj vďaka spolupráci tímov v alianciách. Robotickej olympiády sa zúčastnia študenti vo veku od 15 do 18 rokov zo všetkých kútov sveta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žilina investuje do rekonštrukcie ciest a chodníkov 630.000 eur
<< predchádzajúci článok
Goldman Sachs znížil odhad rastu produkcie ropy z bridlíc