Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. júna 2007

Súd nevyhovel dvojici, ktorá žalovala Slovenskú republiku



Európsky súd pre ľudské práva zamietol tvrdenie sťažovateľov Viktora Macka a Miroslava Kozubaľa o porušení práva na prístup k súdu a absenciu účinného prostriedku nápravy. Sťažovatelia pre ...



Zdieľať

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) - Európsky súd pre ľudské práva zamietol tvrdenie sťažovateľov Viktora Macka a Miroslava Kozubaľa o porušení práva na prístup k súdu a absenciu účinného prostriedku nápravy. Sťažovatelia pre porušenie svojich práv žalovali Slovenskú republiku. Kozubaľ a Macko boli konateľmi istej obchodnej spoločnosti. Neskôr sa konateľom stal iný muž, ktorý bol v roku 1998 obvinený z trestného činu neoprávneného obchodovania s devízovými hodnotami a neskôr aj z trestných činov podvodu a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Macka a Kozubaľa polícia predvolala na výsluch ako svedkov. Obaja využili svoje právo nevypovedať, aby si neprivodili trestné stíhanie. Vyšetrovateľ obom za odmietnutie vypovedať ako svedkom v trestnom konaní uložil poriadkovú pokutu 20 000 korún z dôvodu, že svojou výpoveďou si nemohli privodiť trestné stíhanie. Krajský prokurátor sťažnosť Macka a Kozubaľa proti rozhodnutiu o uložení poriadkovej pokuty zamietol, pretože sťažovatelia neudali žiadny špecifický dôvod, pre ktorý odmietli vypovedať. Následne obaja podali generálnemu prokurátorovi podnet na podanie sťažnosti pre porušenie zákona. Generálny prokurátor podnetu nevyhovel.

Vo februári 2000 však vyšetrovateľ obvinil Macka z trestného činu podvodu. V auguste 2000 ho spolu s niekoľkými ďalšími osobami obvinil z trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti a z podvodu. Z tohto trestného činu vyšetrovateľ obvinil aj Kozubaľa. Posledné rozhodnutie krajský prokurátor zrušil, a týmto rozhodnutím nebolo proti Kozubaľovi vedené žiadne trestné stíhanie. Všetky trestné konania boli nakoniec spojené a v roku 2001 boli Macko a sedem ďalších osôb obžalovaní z rôznych trestných činov súvisiacich s prevodom akcií istej obchodnej spoločnosti.

Európsky súd pre ľudské práva akceptoval argument vlády, že článok 6 ods. 1 Dohovoru sa nevzťahuje na konanie, ktoré viedlo v tomto prípade k uloženiu poriadkových pokút. V rozsudku z 19. júna 2007 ESĽP dospel k záveru, že z konania vyšetrovateľa nevyplývalo, že pri predvolaní sťažovateľov ako svedkov v trestnom konaní proti konateľovi vznesie obvinenie proti nim a ani žiadne obvinenie proti nim vznesené nebolo. Obvinenie sťažovateľov z roku 2000 sa totiž zakladalo na úplne iných skutkových okolnostiach. V prípade sťažovateľa Macka ESĽP nezistil, že by v trestnom konaní vedenom voči nemu orgány činné v trestnom konaní akýmkoľvek spôsobom použili skutočnosť, že odmietol vypovedať v trestnom konaní proti konateľovi. Jeho odmietnutie vypovedať ako svedok nemalo žiaden vplyv na spravodlivosť trestného konania vedeného voči nemu samému. ESĽP rozhodol, že k porušeniu článku 6 ods. 1 Dohovoru nedošlo.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čaká nás najteplejšie leto v posledných rokoch
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo dopravy navrhlo sadzbu cestného mýta od r. 2009