Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

20. júna 2007

Čaká nás najteplejšie leto v posledných rokochPodľa meteorologických predpovedí bude toto leto najteplejšie za uplynulé roky a pokorí všetky doterajšie rekordy. Najteplejšie bolo za uplynulú dekádu v roku 2003, keď v Európe zomrelo na ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) - Podľa meteorologických predpovedí bude toto leto najteplejšie za uplynulé roky a pokorí všetky doterajšie rekordy. Najteplejšie bolo za uplynulú dekádu v roku 2003, keď v Európe zomrelo na následky extrémnych horúčav 35-tisíc ľudí. Ak je teplota nad tridsať stupňov, treba dodržiavať určité pravidlá, inak sa to negatívne odrazí na zdravotnom stave. Väčšina ľudí vyhľadáva záchranu v jazere či rieke, no nebezpečenstvo číha najmä tam. Podľa odborníkov, osoby s kardiovaskulárnymi ochoreniami by sa vôbec nemali kúpať, keď je rozdiel teploty medzi vodou a vzduchom väčší než desať stupňov. Cievam totiž ani najmenej nevyhovuje náhla zmena teploty. Napríklad osoby s ischemickou chorobou srdca majú mimoriadne zúžené cievy a studená voda by mohla ľahko spôsobiť infarkt. Odporúča sa nevychádzať z domu bez liekov a fľaše vody. Uvedomiť by si to mali najmä osoby s chronickým kardiovaskulárnym ochorením, obézni ľudia, tí, ktorí majú choré obličky, štítnu žľazu alebo endokrinologické ochorenie, onkologickí pacienti, gravidné ženy, ale aj ľudia, ktorí užívajú hormonálne preparáty.

V horúčavách treba zabudnúť na syntetickú bielizeň, ktorá iba dotvorí skleníkový efekt a pomôže k rozmnoženiu patogénnych baktérií. Neprospeje ani úzke oblečenie, ktoré sťažuje dýchanie a narúša termoreguláciu organizmu. Opatrnosti nikdy nie je nazvyš ani pri zapínaní klimatizácie. Aj tu by mal byť rozdiel nanajvýš desaťstupňový.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Umelecké fondy sú pre umelcov a autorov prínosom
<< predchádzajúci článok
Súd nevyhovel dvojici, ktorá žalovala Slovenskú republiku