Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. januára 2021

Súd v Poľsku potvrdil sprísnenie zákona o interrupciách, aktivisti avizujú nové protestyPoľský ústavný súd v stredu potvrdil svoje kontroverzné rozhodnutie o sprísnení zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktoré vlani vyvolalo týždne protestov. Súd zverejnil odôvodnenie ...Zdieľať
virus_outbreak_poland_61363 1fd432d8e34646ec9e14f6c52d369e8d 676x495 27.1.2021 (Webnoviny.sk) - Poľský ústavný súd v stredu potvrdil svoje kontroverzné rozhodnutie o sprísnení zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktoré vlani vyvolalo týždne protestov.


Súd zverejnil odôvodnenie rozhodnutia, čo znamená, že ho možno úradne vytlačiť a okamžite nadobudne účinnosť. Aktivisti za ženské práva avizovali na večer nové protesty.

Podpaľovanie Poľska


Hlavná opozičná strana Občianska platforma krok súdu odsúdila s tým, že je to „provokácia“ vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Vláda sa usiluje zakryť svoju nekompetentnosť (v riešení pandémie koronavírusu) a robí to cynicky,“ napísal predseda strany Borys Budka na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Ďalší opozičný líder Wladyslaw Kosiniak-Kamysz zase na Twitteri vyzval vládu, aby „zachránila ekonomiku, nepodpaľovala Poľsko“.

Aj v prípade vážnej vady


Súd ešte 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva v prípade vážnej vady plodu je protiústavné, čo v podstate takmer úplne zakázalo interrupcie. Tribunál tak rozhodol v reakcii na návrh viac ako 100 poslancov z vládnej strany.

Po novom sú interrupcie povolené len v prípade, ak je ohrozené zdravie ženy alebo je tehotenstvo výsledkom trestného činu ako znásilnenie a incest.


Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v Poľsku potvrdil sprísnenie zákona o interrupciách, aktivisti avizujú nové protesty © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bratislave boli na rôznych miestach prepadnutí ľudia, polícia pátra po obetiach aj svedkoch (video)
<< predchádzajúci článok
Ruská polícia prehľadávala byt aj kancelárie uväzneného opozičného lídra Navaľného

Súd v Poľsku potvrdil sprísnenie zákona o interrupciách, aktivisti avizujú nové protesty - diskusné fórum čitateľov