Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. januára 2021

Sudcovia a advokáti kritizujú zmeny počas núdzového stavu a hovoria aj o „hybridných aktoch“ hygienikov



Sudcovia, advokáti, akademici a príslušníci ďalších právnických profesií vyzývajú na zachovanie princípov právneho štátu v Slovenskej republike. Ako uviedli, negatívne vnímajú napríklad ...



Zdieľať
dsc01389_1 1 min 676x451 19.1.2021 (Webnoviny.sk) - Sudcovia, advokáti, akademici a príslušníci ďalších právnických profesií vyzývajú na zachovanie princípov právneho štátu v Slovenskej republike.


Ako uviedli, negatívne vnímajú napríklad obmedzenie právomocí Ústavného súdu SR, využívanie skrátených legislatívnych konaní, retroaktívne pôsobenie zákonov v rozpore s princípmi právnej istoty či neprimerané zásahy do ľudských práv prijímaním protiepidemických opatrení.

Spontánna reakcia na dianie


Výzvu zatiaľ podpísalo 140 signatárov. Jedna z nich, sudkyňa Okresného súdu Bratislava II Eva Bieliková pre agentúru SITA uviedla, že výzva vznikla ako „spontánna reakcia na dianie v Slovenskej republike“.

„Počas núdzového stavu môžu nastať iba také obmedzenia ľudských práv a zmeny v rozdelení právomocí, ktoré sú nevyhnutne potrebné na prekonanie výnimočnej situácie. Účel týchto obmedzení a zmien v rozdelení právomocí musí zároveň v podstate spočívať v prekonaní núdze a v návrate k normalite,“ vysvetľujú signatári vo výzve.

Dodali, že nemožno ospravedlniť obmedzenia ľudských práv a zmeny v rozdelení právomocí, ktoré by nijako nesúviseli s núdzovou situáciou.

 Hybridné akty“ hygienikov


Ako vo výzve zdôraznili, k závažným zásahom do ľudských práv nedochádza prostredníctvom zákona, ale na základe „hybridných aktov“ Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Pôsobnosť ÚVZ je podľa signatárov v mnohých oblastiach sporná. „Vyhlášky tohto úradu sú síce všeobecne záväznými právnymi predpismi, avšak vzhľadom na osobitný status ÚVZ nie je možné iniciovať preskúmanie súladu jeho vyhlášok s ústavou a ústavnými zákonmi na Ústavnom súde SR,“ doplnili.

Veľkým problémom je podľa výzvy na zachovanie princípov právneho štátu aj súčasný stav zneužívania inštitútu väzby na vytváranie nátlaku na obvineného s cieľom získať jeho priznanie, či spoluprácu pri odhaľovaní inej trestnej činnosti.

Problémové výpovede svedka


Signatári považujú za problém aj výpovede spolupracujúceho svedka ako kľúčového dôkazu v trestných konaniach proti sudcom alebo policajným funkcionárom, vzťahy orgánov činných v trestnom konaní a médií a vzťahy medzi vládnucimi politikmi a súdnou mocou, či reformu súdnictva a súdnej mapy.

Pod výzvou je podpísaná napríklad Judita Laššáková, asistentka europoslanca Miroslava Radačovského, ktorý kandidoval za stranu Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), no neskôr zo strany odišiel. Tiež sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a členka Súdnej rady SR Marcela Kosová, ktorá prednedávnom kritizovala predsedu súdnej rady Jána Mazáka.

Podpísaný je aj emeritný sudca Najvyššieho súdu SR (NS SR) a bývalý podpredseda Ústavného súdu SR Milan Ľalík. Ten počas svojho aktívneho pôsobenia navrhol za predsedu NS SR Štefana Harabina. Podpísaný je tiež sudca Okresného súdu Bratislava II Patrik Števík, ktorý sa viackrát objavil ako respondent v textoch portálu Hlavné správy, ktorého obsah je často označovaný ako sporný.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu aj Ministerstvo spravodlivosti SR.


Zdroj: Webnoviny.sk - Sudcovia a advokáti kritizujú zmeny počas núdzového stavu a hovoria aj o „hybridných aktoch“ hygienikov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turecko zakázalo reklamy na Twitteri aj Pintereste, sociálne siete si včas neurčili zástupcov
<< predchádzajúci článok
Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach