Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2011

Sudcovia žiadajú od štátu o 9 mil. € viac, ako sa očakávaloNa diskriminačných žalobách žiadajú sudcovia od štátu vyše sedemdesiat miliónov eur, čo je o takmer deväť miliónov viac, ako bol prvý odhad. Ministerstvo spravodlivosti ...Zdieľať
sud Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Na diskriminačných žalobách žiadajú sudcovia od štátu vyše sedemdesiat miliónov eur, čo je o takmer deväť miliónov viac, ako bol prvý odhad. Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré sumarizuje diskriminačné žaloby za posledné štyri roky, zistilo, že po doplnení údajov z národnej rady a troch súdov sa pôvodných 61 miliónov zvýšilo na 70 239 636 eur. Žaloby si teda nepodalo 554 sudcov a sudkýň, ako ukazoval pôvodný zoznam, ale ide minimálne o 702 sudcov a sudkýň z celého Slovenska. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.


Diskriminačné žaloby podávali sudcovia a sudkyne proti Slovenskej republike pre údajnú diskrimináciu v súvislosti s nižšími platmi, ako dostávali ich kolegovia na špeciálnom súde. Súčasné vedenia Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré zastupuje v sporoch Slovenskú republiku, má vo veci jasné stanovisko - považuje žaloby za neodôvodnené a žiada súdy, aby ich zamietli. Zároveň poukazuje na to, že sudcovia, ktorí si sami podali tieto žaloby a rozhodujú v rovnakých sporoch, sú zaujatí a mali by byť vylúčení z rozhodovania. "Ministerstvo spravodlivosti sa pod mojím vedením správa v tejto veci ako zodpovedný právny zástupca klienta, ktorým je Slovenská republika a jej občania. Odkazujem im, že sme odhodlaní hájiť ich záujmy všetkými dostupnými legitímnymi postupmi a nástrojmi,“ tvrdí ministerka Lucia Žitňanská.

Okrem dôslednej argumentácie pred súdmi vo vyše 200 sporoch, v ktorých vystupuje ministerstvo, začal rezort vstupovať postupne aj do ďalších konaní, v ktorých figurovali iné inštitúcie, ako je parlament, vláda alebo jednotlivé súdy. Vo veci diskriminačných žalôb sa ministerstvo obrátilo so sťažnosťou aj na Ústavný súd SR.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BRITÁNIA: Cameron nariadil zmerať národné šťastie
<< predchádzajúci článok
Musíme zmeniť myslenie sudcov, tvrdí Gašparovič