Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2011

Musíme zmeniť myslenie sudcov, tvrdí GašparovičNa Slovensku podľa prezidenta Ivana Gašparoviča treba zmeniť myslenie sudcov. Ako uviedol dnes na tlačovej besede po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou, v ...Zdieľať
gasparovic Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Na Slovensku podľa prezidenta Ivana Gašparoviča treba zmeniť myslenie sudcov. Ako uviedol dnes na tlačovej besede po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou, v našej justícii je niečo nezdravé. Poukázal pritom na tých, ktorí rozhodujú na základe zákonov. "Po roku 1990 sudcovia zabudli, že nie sú nezávislí. Sú závislí na zákonoch a svedomí," vyhlásil Gašparovič. Podľa neho sa dnes sudcovia delia na lojálnych pravicovým a ľavicovým stranám. Zdôraznil, že reforma súdnictva si vyžaduje súhru koalície i opozície.


Sudcovia žiadajú od štátu o 9 mil. € viac, ako sa očakávalo

Tajná voľba generálneho prokurátora je vymoženosť, vyjadril sa Gašparovič
Voľba generálneho prokurátora by podľa prezidenta nemala byť len rozhodnutím jednej politickej garnitúry alebo jednej politickej strany. Zdôraznil, že tajná voľba generálneho prokurátora je vymoženosť, v ktorej vidí slobodu občana dať hlas tomu, komu chce a nie tomu, koho mu nanútia.

Radičová prezidenta informovala, že vláda chce v tomto roku schváliť 160 zákonov Majú sa týkať zamestnanosti, tvorby pracovných miest, zlepšenia priestoru pre podnikateľov. Prijaté majú byť tiež zákony týkajúce sa rodinnej politiky, odvodového zaťaženia, reforma v školstve a justícii. Radičová avizovala, že chce presadiť hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov za spôsobené škody, či zmeniť postihovanie stavebníkov čiernych stavieb. Gašparovič vyjadril záujem častejšie sa stretávať s ministrami vlády, aby nezaznievalo, že vracia zákony pre negatívny postoj k vláde. Upozornil, že ak parlamentu vracal zákony, tak len kvôli občanom. Navyše, v zákonoch namietal najmä poslanecké zmeny a nie pôvodné návrhy vlády.

Radičová informovala prezidenta o príprave Slovenska na diverzifikáciu energetických zdrojov. Slovenská republika podľa Radičovej pripravuje zmluvu, ktorá by zabezpečila takúto diverzifikáciu s Maďarskom a po jej podpise pripraví obdobnú zmluvu s Poľskom.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sudcovia žiadajú od štátu o 9 mil. € viac, ako sa očakávalo
<< predchádzajúci článok
SAE: Prezident si pri rannej rozcvičke zlomil ruku