Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. apríla 2019

Summit v Egypte: Sudán by mal prejsť na demokraciu do troch mesiacovSudánski vojenskí predstavitelia by mali pripraviť prechod krajiny na demokratický spôsob vlády do troch mesiacov. Zhodli sa na tom v utorok lídri afrických krajín na ...Zdieľať
Archívna snímka Foto: TASR/AP
Káhira 23. apríla (TASR) – Sudánski vojenskí predstavitelia by mali pripraviť prechod krajiny na demokratický spôsob vlády do troch mesiacov. Zhodli sa na tom v utorok lídri afrických krajín na mimoriadnom summite Africkej únie (AÚ) v egyptskej metropole Káhira, informovala agentúra AFP.


Na summite v Egypte sa okrem tamojších predstaviteľov zúčastnili i hlavy štátov a najvyšší predstavitelia z Etiópie, Nigérie, Rwandy a Juhoafrickej republiky.

Egypt ako i zástupcovia ďalších afrických krajín sa dohodli na tom, že sudánski predstavitelia a politici potrebujú na realizáciu mierových, organizovaných a demokratických prechodných opatrení viac času, uvádza sa v ich vyhlásení.

Účastníci summitu zároveň vyzvali Africkú úniu, aby o tri mesiace predĺžila lehotu, v rámci ktorej má sudánska vojenská rada odovzdať moc civilnej vláde. Tá je v súčasnosti stanovená na koniec apríla. Ak by tak Sudán neurobil, mohol by čeliť pozastaveniu členstva v regionálnom bloku.

Zúčastnené krajiny takisto prisľúbili Sudánu v záujme zachovania stability v regióne podporu v boji s cezhraničným zločinom vrátane obchodovania s ľuďmi a pašovania zbraní.

Vládnuca vojenská rada 11. apríla zosadila a zatkla dlhoročného prezidenta Umara Bašíra. Masové protesty však napriek tomu pokračujú - demonštranti požadujú rýchly prechod k nevojenskému druhu vlády. V nedeľu lídri protestov v Sudáne zastavili rozhovory s vládnucimi generálmi a vyzvali na zintenzívnenie demonštrácií po tom, ako armáda nesplnila ich požiadavku na okamžité odovzdanie moci civilistom.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prieskum Századvég: Maďarský vládny Fidesz by výrazne vyhral eurovoľby
<< predchádzajúci článok
Tri liptovské obce zostanú bez energie, bude sa meniť elektrický stĺp

Summit v Egypte: Sudán by mal prejsť na demokraciu do troch mesiacov - diskusné fórum čitateľov