Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. februára 2024

Svet čelí existenčným krízam a krajiny si robia, čo chcú, vyhlásil generálny tajomník OSN GuterresSvetový poriadok v súčasnosti nefunguje pre nikoho. Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa začala v piatok, to vyhlásil generálny tajomníkZdieľať
germany_munich_security_conference_65773 1 676x452 16.2.2024 (SITA.sk) - Svetový poriadok v súčasnosti nefunguje pre nikoho. Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa začala v piatok, to vyhlásil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres. Informuje o tom spravodajský portál denníka The Guardian.


Guterres zopakoval, že svet čelí existenčným výzvam. „Globálna komunita je však viac roztrieštená a rozdelená ako kedykoľvek počas posledných 75 rokov. Dokonca aj obdobie studenej vojny bolo v niektorých ohľadoch menej nebezpečné,“ povedal. Zdôraznil pritom, že svet stále čelí jadrovej hrozbe, musí sa vysporiadať s klimatickou krízou aj rizikami nekontrolovanej umelej inteligencie.

„Multipolarita vytvorila dôležité príležitosti pre rovnováhu a spravodlivosť a pre nové vedúce postavenie na globálnej scéne. Ale prechod k multipolarite bez silných globálnych inštitúcií môže spôsobiť chaos. Keď sú mocenské vzťahy nejasné, nebezpečenstvo agresívneho oportunizmu a nesprávneho odhadu rastie. A dnes vidíme, ako si krajiny robia, čo chcú, bez akejkoľvek zodpovednosti,“ skonštatoval generálny tajomník OSN.

Je treba zakročiť proti beztrestnosti, dodal s tým, že „všetci musíme byť odhodlaní znovu nastoliť primát právneho štátu“.


Zdroj: SITA.sk - Svet čelí existenčným krízam a krajiny si robia, čo chcú, vyhlásil generálny tajomník OSN Guterres © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ústavný súd má dosť času na prerokovanie novely Trestného zákona. Nemá lehoty, ale širokú škálu možností, tvrdí Giba
<< predchádzajúci článok
Pamiatku zosnulého Navaľného si ľudia uctievajú naprieč Európou