Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. júna 2021

Svetová banka zlepšila odhad rastu globálnej ekonomiky, motorom má byť vakcinácia a vládne stimulySvetová banka (SB) v utorok zlepšila odhad tohtoročného rastu globálnej ekonomiky na 5,6 percenta z januárového odhadu 4,1 ...Zdieľať
world_bank_global_growth_forecast_43919 4f4f27379b5a42c59ed8fc74a334350b 676x451 9.6.2021 (Webnoviny.sk) - Svetová banka (SB) v utorok zlepšila odhad tohtoročného rastu globálnej ekonomiky na 5,6 percenta z januárového odhadu 4,1 percenta.


Vlani, keď pandémia koronavírusu narušila medzinárodný obchod, obmedzila fungovania podnikov a zamestnancov nútila zostať doma, svetové hospodárstvo kleslo o 3,5 percenta.

USA by mali rásť miernejšie


Motorom najrýchlejšej expanzie za takmer polstoročie má byť podľa inštitúcie postupujúca vakcinácia a obrovské vládne stimuly v bohatých krajinách.

Prognózovaný rast by bol najsilnejším od roku 1973, v ktorom sa globálny hrubý domáci produkt zväčšil o 6,6 percenta.

V USA v roku 2021 Svetová banka očakáva rast na úrovni 6,8 percenta po vlaňajšom prepade o 3,5 percenta. Podľa januárového odhadu mala najväčšia svetová ekonomika tento rok expandovať oveľa miernejším tempom 3,5 percenta.

Čína rástla aj vlani


V Číne, ktorá recesiu vyvolanú pandémiou prekonala ako prvá spomedzi hlavných svetových ekonomík, sa očakáva rast o 8,5 percenta. Krajina s druhým najväčším HDP na svete vykázala hospodársky rast aj vlani, a to o 2,3 percenta.

Eurozóne SB predpovedá posilnenie spoločného výkonu jej ekonomík o 4,2 percenta. Minulý rok spoločenstvo 19 krajín platiacich eurom evidovalo pokles hospodárstva o 6,6 percenta.

Návrat k rastu sa očakáva aj v Japonsku, a to o 2,9 percenta po oslabení o 4,7 percenta v roku 2020.


Zdroj: Webnoviny.sk - Svetová banka zlepšila odhad rastu globálnej ekonomiky, motorom má byť vakcinácia a vládne stimuly © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerka Kolíková neodchádza zo Za ľudí ani z koalície, silnú podporu cíti aj od premiéra
<< predchádzajúci článok
Francúzsky prezident Macron dostal počas oficiálnej návštevy facku, incident odsúdila aj Le Penová (video)

Svetová banka zlepšila odhad rastu globálnej ekonomiky, motorom má byť vakcinácia a vládne stimuly - diskusné fórum čitateľov