Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. marca 2019

Swedbank možno uskutočnila viac podozrivých transakcií s Danske BankŠvédska banka Swedbank, jedna z najväčších bánk v krajine, možno uskutočnila viac podozrivých transakcií spojených so škandálom prania špinavých peňazí v estónskej dcére Danske ...Zdieľať
Foto: Andrej Galica
Štokholm 15. marca (TASR) - Švédska banka Swedbank, jedna z najväčších bánk v krajine, možno uskutočnila viac podozrivých transakcií spojených so škandálom prania špinavých peňazí v estónskej dcére Danske Bank.


Swedbank má dominantné postavenie na trhoch v pobaltskom regióne. Podľa švédskej televízie SVT, ktorá sa dovoláva na interné vyšetrovanie, pochybné transakcie dosiahli približne 95 miliárd švédskych korún (9,05 miliardy eur). Táto suma predstavuje viac ako dvojnásobok podozrivých tokov, o ktorých SVT informovala vo februári.

Danske Bank už vyšetrujú americké úrady po tom, ako sa vlani na jeseň priznala, že cez jej malú estónsku dcéru prešli od roku 2007 do roku 2015 podozrivé transakcie vo výške zhruba 200 miliárd eur z Ruska, bývalých sovietskych štátov a iných krajín.

Swedbank v piatok vo vyhlásení pre burzu uviedla, že "berie zodpovednosť za prevenciu a odhaľovanie prania špinavých peňazí veľmi vážne".

Vyhlásila tiež, že čísla uvedené v správe SVT predstavujú všetky transakcie, ktoré sa objavili, keď Swedbank vyhodnotila toky medzi Danske Bank a Swedbank v rokoch 2007-2015 na základe viacerých rizikových ukazovateľov. Analýza, iniciovaná bankou v reakcii na škandál Danske, zahŕňala približne 2000 zákazníkov. A podľa Swedbank neznamená, že všetky transakcie, ku ktorým v uvedených rokoch došlo, boli podozrivé.

SVT vo februári vo svojej reportáži spomínala približne 50 zákazníkov a zhruba 40 miliárd SEK podozrivých transakcií medzi Swedbank a Danske v rokoch 2007 až 2015.

Swedbank má v Estónsku 900.000 súkromných a 130.000 korporátnych zákazníkov a podiel na trhu približne 50 %. Banka v piatok informovala, že z miliónov transakcií, ktoré estónski zákazníci Swedbank uskutočnili v roku 2018 každý deň, dostala denne priemerne 80 varovných signálov. Po vykonaní hĺbkových analýz týchto transakcií poslala Swedbank denne štyri notifikácie estónskej finančnej polícii.

(1 EUR = 10,4964 SEK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sýria: Pri samovražednom útoku zahynulo 6 ľudí utekajúcich z bašty IS
<< predchádzajúci článok
V Severnom Macedónsku odsúdili za vniknutie do parlamentu 16 ľudí

Swedbank možno uskutočnila viac podozrivých transakcií s Danske Bank - diskusné fórum čitateľov