Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. marca 2019

V Severnom Macedónsku odsúdili za vniknutie do parlamentu 16 ľudíŠestnástim ľuďom vrátane bývalého severomacedónskeho ministra vnútra Mitka Cavkova vymerali v piatok väzenské tresty v rozmedzí 7-18 rokov za účasť na predvlaňajších ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Skopje 15. marca (TASR) - Šestnástim ľuďom vrátane bývalého severomacedónskeho ministra vnútra Mitka Cavkova vymerali v piatok väzenské tresty v rozmedzí 7-18 rokov za účasť na predvlaňajších násilnostiach v parlamente v Skopje.


Informovala o tom agentúra AP s tým, že išlo o jeden z najväčších súdnych procesov v Severnom Macedónsku od roku 1991, keď sa táto krajina odtrhla od bývalej Juhoslávie.

Severomacedónsky súd vymeral niekdajšiemu ministrovi Cavkovovi 18 rokov väzenia, pričom ho usvedčil z ohrozenia ústavného poriadku a bezpečnosti. Pätnástim ďalším obžalovaným vymeral za spáchanie obdobných trestných činov väzenské tresty v rozmedzí 7-15 rokov.

Len jedného z obžalovaných, známeho severomacedónskeho operného speváka Igora Durlovského, súd spod obvinení oslobodil.

Obhajcovia usvedčených avizovali, že sa voči verdiktom odvolajú.

K nepokojom došlo 27. apríla 2017 - rozhnevaný dav pozostávajúci aj zo stúpencov dlhoročného macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského vtrhol do parlamentu po hlasovaní o novom predsedovi tohto zákonodarného zboru, ktorým sa stal albánsky poslanec Talat Xhaferi. Zranenia vtedy utrpelo vyše 100 ľudí vrátane zákonodarcov či novinárov.

Sudkyňa Dobrila Kacarska v piatok uviedla, že tento útok bol dôkladne naplánovaný vrátane vopred vytýčených cieľov, medzi ktorými bol aj úradujúci premiér Zoran Zaev či poslanci z jeho Sociálnodemokratického zväzu Macedónska (SDSM) alebo spriatelených strán. "Hanebné parlamentné násilie ohrozilo povesť Severného Macedónska," uviedla.

Gruevského opozičná strana VMRO-DPMNE označila piatkové verdikty za politicky predpojaté a nespravodlivé. Väčšina z odsúdených patrí k jej bývalým členom či stúpencom.

V súvislosti s prípadom bolo pôvodne obžalovaných 33 ľudí. Až 15 z nich však neskôr úrady udelili mimoriadnu amnestiu, pretože sa počas incidentu nedopustili fyzického násilia. Jediného zvyšného podozrivého ešte majú súdiť v samostatnom procese.

Medzi amnestovanými boli aj traja poslanci z Gruevského opozičnej strany VMRO-DPMNE, ktorí sa po udelení amnestie vzopreli politike svojej strany a podporili vládu pri hlasovaní o zmene názvu krajiny. VMRO-DPMNE ich následne zo strany vylúčila, pričom ich obvinila z kšeftovania s Zaevovou SDSM.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Swedbank možno uskutočnila viac podozrivých transakcií s Danske Bank
<< predchádzajúci článok
SHMÚ varuje pred silnejším vetrom na väčšine územia

V Severnom Macedónsku odsúdili za vniknutie do parlamentu 16 ľudí - diskusné fórum čitateľov