Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. novembra 2019

Sympatizanti lídra venezuelskej opozície sa chcú inšpirovať BolíviouJuan Guaidó, archívna snímka.Zdieľať
Juan Guaidó, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Caracas 16. novembra (TASR) - Tisíce stúpencov vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa sa v sobotu vydali do ulíc Caracasu, aby žiadali odstúpenie prezidenta Nicolása Madura, ktorý zasa zhromaždil svojich priaznivcov na inom mieste v hlavnom meste.


Demonštranti opozície mali v rukách vlajky a transparenty so sloganmi ako "Preč s Madurom" či "Nasledujme príklad Bolívie", kde sa tamojší prezident Evo Morales tento týždeň vzdal funkcie v súvislosti s obvineniami z volebných podvodov.

Guaidó, ktorého ako dočasného prezidenta uznáva asi 50 krajín sveta, vo svojom tvíte o sobotňajších zhromaždeniach napísal, že "dnešok je pre Venezuelu veľkým víťazstvom," pričom svoj text doplnil fotografiami z proopozičných mítingoch v iných venezuelských štátoch vrátane Méridy, Zulie a Falcónu.

Účastníci zhromaždenia v Caracase sa pre agentúru AFP vyjadrili, že prišli "s veľmi veľkými očakávaniami, nechceme, aby to bol len ďalší pochod."

Agentúra AFP konštatovala, že na akcii opozície sa v Caracase zišlo asi 5000 ľudí, čo je veľmi vzdialené desiatkam tisíc ľudí, ktorí svojho času v uliciach mesta vyjadrovali podporu Guaidóovi a ďalším predstaviteľom opozície.

Guaidó podľa AFP doteraz nedokázal využiť počiatočnú dynamiku, ktorá sa vytvorila, keď sa v januári vyhlásil za úradujúceho prezidenta krajiny ničenej krízou.

Jeho tábor je presvedčený, že prezidentské voľby v roku 2018, ktoré Madura potvrdili v úrade hlavy štátu, boli zmanipulované. Preto Guaidó vyzval Madura - politického dediča zosnulého prezidenta Huga Cháveza -, aby vypísal nové prezidentské voľby.

Na inom mieste Caracasu sa v sobotu zišli stovky Madurových sympatizantov - chávistov -, ktorí skandovali aj na podporu Evovi Moralesovi.

Maduro vo svojom prejave varoval, že nebude tolerovať snahy o napodobnenie udalostí, ktoré sa odohrali v Bolívii a ktoré označil za štátny prevrat. Protesty ľudí proti výsledkom volieb v Bolívii totiž vyústili do tlaku na Moralesov odchod z krajiny do exilu, ktorý mu poskytlo Mexiko.

Ako informovala agentúra AFP, neznámi muži v piatok prenikli do sídiel Guaidóovej strany vo východnej časti Caracasu a vzali odtiaľ bezpečnostné kamery, počítače, hotovosť a osobné doklady.

Dočasná bolívijská prezidentka Jeanine Áňezová v sobotu v metropole svojej krajiny La Paz apelovala na Guaidóa, aby oslobodil Venezuelu.

"Je nespravodlivé, že ste zažili toľko násilia a represií," uviedla vo videu vysielanom naživo v štátnej televízii.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Príchod Sinterklaasa do Holandska sprevádzali demonštrácie
<< predchádzajúci článok
Prezidentka upozornila na krízu dôvery a nerovnosť v právach

Sympatizanti lídra venezuelskej opozície sa chcú inšpirovať Bolíviou - diskusné fórum čitateľov