Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. septembra 2013

Sýria predložila Rusku dôkazy, že chemický útok spáchali povstalci



Na videosnímke dym stúpa z bombardovania v sýrskom Damsku 26. marca 2013.



Zdieľať
Na videosnímke dym stúpa z bombardovania v sýrskom Damsku 26. marca 2013. Foto: FOTO TASR/AP
 
Moskva 18. septembra (TASR) - Sýrske vedenie odovzdalo Moskve nové vecné dôkazy o použití chemických zbraní ozbrojenou opozíciou, oznámil dnes agentúre RIA Novosti námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.


"Je to skutočne tak. Pred chvíľou nám odovzdali materiálne dôkazy - to, čo sa volá dôkazný predmet. Tieto dôkazy treba analyzovať," spresnil Riabkov, ktorý v noci nadnes v Damasku rokoval so šéfom sýrskej diplomacie Walídom Mualimom v Damasku.

Inšpektori OSN, ktorí prešetrovali podozrenia z použitia chemických zbraní v Sýrii, v pondelok uviedli, že našli jasné a presvedčivé dôkazy o tom, že pri útoku na damaskom predmestí Ghúta boli 21. augusta použité chemické zbrane vrátane nervového plynu sarin.

Inšpektori OSN však nemali mandát na to, aby určili, kto bol páchateľom útoku, z ktorého USA a ich západní spojenci podozrievajú sýrsku vládnu armádu. Moskva a Sýria ale útok označujú za provokáciu zo strany povstalcov.

V súvislosti so správou OSN ruský diplomat uviedol, že Moskva je "jemne povedané, sklamaná" z prístupu inšpektorov OSN k vypracovaniu správy, a dokument označil za "nekompletný".

"Bez úplného obrazu o udalostiach tu (v Sýrii) nemožno hovoriť o charaktere záverov expertov OSN inak ako o spolitizovaných, neobjektívnych a jednostranných," vyhlásil Riabkov v Damasku. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok na margo správy inšpektorov OSN uviedol, že nedáva odpoveď na mnoho otázok a vyzval na dodatočné prešetrenie podozrení z použitia chemických zbraní v Sýrii.

Kerry a Lavrov dosiahli dohodu

Podozrenie, že za útokom na damaskom predmestí je Asadova armáda, viedlo USA k vyhrážaniu sa vojenským úderom na vládne ciele v Sýrii. Tento plán však pozastavila dohoda, ktorú počas minulého víkendu v Ženeve dosiahli ministri zahraničných vecí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry (vľavo) a jeho ruský rezortný partner Sergej Lavrov počas spoločnej tlačovej konferencie po ich stretnutí v Ženeve 14. septembra 2013, kde rokujú o otázke sýrskych chemických zbraní. Foto: FOTO TASR/AP
 
Podstatou dohody je premisa, že Sýria sa môže vyhnúť vojenskej intervencii zo zahraničia výmenou za svoj súhlas s návrhom, že do konca tohto týždňa presne deklaruje zásoby chemických zbraní a do polovice roku 2014 tento arzenál zlikviduje. Na podporu realizácie dohody bude prijatá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.

Za okamžitý návrat inšpektorov OSN do Sýrie sa dnes vyslovil aj ruský vyslanec pri OSN Vitalij Čurkin, ktorý žiada dodatočné prešetrenie podozrení z použitia chemických zbraní.

Čurkin uviedol, že okrem chemického útoku v Ghúte treba prešetriť aj iné prípady predpokladaného nasadenia chemických zbraní v Sýrii vrátane "incidentu z 19. marca, ku ktorému došlo neďaleko Aleppa, ako aj intoxikáciu sýrskych vládnych vojakov z 22. augusta a 24.-25. augusta".

"Veríme, že plná implementáciu mandátu misie Akeho Sellströma môže dať o udalostiach v Sýrii objektívny obraz," zdôraznil Čurkin.

Priame dôkazy chýbajú, tvrdí Nick Brown

Šéf inšpektorov OSN Ake Sellström dnes v rozhovore pre stanicu BBC uviedol, že likvidácia chemických zbrojených arzenálov v Sýrii bude úlohou zložitou, ale dosiahnuteľnou za podmienky, že vedenie krajiny a zástupcovia opozície začnú spolu rokovať. Súčasne vyslovil predpoklad, že správa inšpektorov OSN, ktorých viedol, mala vplyv na sýrsku vládu, keď sa rozhodovala, či prijme dohodu vypracovanú dvojicou Kerry-Lavrov.

Časť britských expertov na chemické zbrane má podobný názor na správu inšpektorov OSN ako Rusko, konštatovala dnes RIA Novosti.

Podľa Nicka Browna, šéfredaktora mesačníka International Defence Review, inšpektori OSN síce konštatovali, že v Sýrii bolo na útok pri Damasku veľké množstvo sarinu, avšak niet presvedčivých a jednoznačných dôkazov o tom, že zodpovednosť za to nesú jednotky bojujúce na strane prezidenta Bašára Asada. Poznamenal, že v správe sú informácie nepriamo poukazujúce na Asadovu vinu, ale priame dôkazy chýbajú.

Vysokopresné radary dokážu objaviť miesta, odkiaľ bola vypálená munícia s chemickou náplňou a tieto informácie by mohli zavážiť v prospech viny niektorej zo strán konfliktu, poznamenal expert. Situácia v Sýrii je podľa neho taká nestabilná a pozície na fronte sa menia tak rýchlo, že aj takéto informácie možno nebudú stačiť.

"Monitorovanie rozhovorov alebo rozkazov na použitie chemických zbraní a presná identifikácia osoby, ktorá ich vydala, by mohli argumentáciu posilniť. Ale to všetko je už mimo rámca vyšetrovania OSN," uviedol Brown.

S Brownom súhlasí aj ďalší britský expert na Blízky východ a severnú Afriku, Firas Abi Ali, podľa ktorého v správe OSN chýba konštatovanie faktu, že povstalci majú kapacity na podniknutie niekoľkých simultánnych chemických útokov, a to v oblastiach východne a západne od Damasku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Dnes sa dozvieme, či Sýria použila proti obyvateľstvu chemické zbrane (16. 9. 2013)
 Senátor McCain označil dohodu o Sýrii za slepú uličku (15. 9. 2013)
 Obama upustil od zámeru, aby bola v rezolúcia OSN o Sýrii hrozba útoku (14. 9. 2013)
 Sýrski povstalci žiadajú USA, aby splnili sľub a poslali im zbrane (13. 9. 2013)
 OSN: Sýria bude riadnym členom Dohovoru o chemických zbraniach (13. 9. 2013)
 Prezident Asad: Sýria sa nevzdáva chemických zbraní pre hrozby USA (12. 9. 2013)
 Izrael opatrne privítal ruský návrh o sýrskych chemických zbraniach (12. 9. 2013)
 Kerry a Lavrov budú rokovať o ruskom pláne pre Sýriu (12. 9. 2013)
 Podľa Bieleho domu podpísalo vyhlásenie o Sýrii ďalších osem štátov (11. 9. 2013)
 Američania by nemali hroziť útokom, zastával sa Sýrie Putin (11. 9. 2013)



nasledujúci článok >>
Ekonomika eurozóny stále potrebuje podporu zo strany menovej politiky
<< predchádzajúci článok
Vychylovka Fest 2013 ponúkne výstavy ovocia a zeleniny aj koncerty