Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. októbra 2012

Sýrska vláda ukázala zoznam zahraničných väzňovSýria odovzdala Organizácii Spojených národov (OSN) zoznam 108 zahraničných občanov zatknutých sýrskymi úradmi pre údajné zapojenie sa do terorizmu. Sýrsky vyslanec pri OSN Baššár ...Zdieľať
syria DAMASK 21. októbra (WEBNOVINY) - Sýria odovzdala Organizácii Spojených národov (OSN) zoznam 108 zahraničných občanov zatknutých sýrskymi úradmi pre údajné zapojenie sa do terorizmu.


Sýrsky vyslanec pri OSN Baššár Džafárí zaslal zoznam spolu s listom datovaným 18. októbra generálnemu tajomníkovi Panovi Ki-munovi a predsedovi Bezpečnostnej rady Gertovi Rosenthalovi.

"Zoznam vysvetľuje dôvody zatknutia každého jednotlivca v súvislosti s jeho zapojením do terorizmu v Sýrii," píše sa v liste, ktorý mali možnosť vidieť aj novinári.

Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada sa snaží vykresliť pokračujúcu občiansku vojnu v krajine ako boj medzi provládnymi silami a teroristickými skupinami. Konflikt sa začal v marci 2011 a odvtedy si podľa OSN vyžiadal už viac než 30 000 ľudských životov.

Rokovania o mieri s al-Asadom

Vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) a Ligy arabských štátov (LAŠ) pre Sýriu Lachdar Brahímí, ktorý sa v krajine zmietanej občianskou vojnou snaží presadiť dočasné prímerie, rokoval v nedeľu v Damasku s prezidentom Baššárom al-Asadom. Informovala o tom štátna televízia, detaily stretnutia však neuviedla.

Brahímí vyzval na prímerie počas nadchádzajúceho moslimského sviatku Íd al-Adhá koncom týždňa s cieľom zastaviť krviprelievanie, ktoré si počas 19-mesačného konfliktu vyžiadalo už vyše 30 000 obetí.

V sobotu už za týmto účelom viedol rokovania s ministrom zahraničia Valídom al-Muallimom, ktoré ministerstvo označilo za "konštruktívne a seriózne".

Sýria doteraz na návrh prímeria reagovala zdržanlivo, pričom zdôraznila, že povstalci by museli v prípade zloženia zbraní vládnych síl reagovať rovnako.

Najvyšší predstavitelia OSN a LAŠ v piatok podporili Brahímího výzvu a apelovali na obe strany konfliktu v Sýrii, aby prerušili boje počas nadchádzajúceho sviatku. Prímerie by podľa nich malo trvať čo najdlhšie, aby "vytvorilo priestor pre mierový politický proces, ktorý splní legitímne túžby Sýrčanov po demokracii, rovnosti a spravodlivosti". Začiatok Íd al-Adhá pripadá na 26. októbra a sviatok trvá štyri dni.

Boje v Sýrii medzičasom pokračujú predovšetkým na severe a v okolí Damasku. V sobotu si podľa Sýrskej organizácie pre monitorovanie ľudských práv vyžiadali najmenej 108 mŕtvych vrátane 42 civilistov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Školstvo príde o ďalšie peniaze, obáva sa poslanec Beblavý
<< predchádzajúci článok
Líbyjská armáda zabila Kaddáfího syna, zatkla hovorcu

Sýrska vláda ukázala zoznam zahraničných väzňov - diskusné fórum čitateľov