Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2019

Sýrski Kurdi vyzvali USA, aby si splnili morálnu povinnosť chrániť ichPríslušníci Sýrskych demokratických síl (SDF), archívna snímka.Zdieľať
Príslušníci Sýrskych demokratických síl (SDF), archívna snímka. Foto: TASR/AP
Hasaka 12. októbra (TASR) - Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) vyzvali Spojené štáty, aby si splnili "morálnu povinnosť" a ochránili Kurdov pred cezhraničnou tureckou ofenzívou, ktorá prebiehala v sobotu už štvrtý deň. SDF žiadajú USA, aby sa uzatvoril vzdušný priestor nad severnou Sýriou pre turecké vojenské lietadlá.


"Naši spojenci nám sľúbili ochranu..., ale zrazu a bez varovania nás opustili, keď sa nespravodlivo rozhodli stiahnuť svojich vojakov z tureckej hranice," uviedli SDF vo sobotňajšom vyhlásení, z ktorého citovali tlačové agentúry AFP a AP.

"Vyzývame našich spojencov, aby prijali zodpovednosť a splnili si morálne povinnosti ochrániť nás uzatvorením vzdušného priestoru pre turecké vojenské lietadlá," napísali SDF.

Vyhlásenie prečítal hovorca SDF Rajdúr Chalíl, ale USA v ňom priamo nespomenul, iba "našich spojencov".

"Nechceme, aby poslali svojich vojakov na frontovú líniu a aby vojaci ohrozovali svoje životy," vysvetľovali kurdské sily vo vyhlásení. Argumentovali, že uzatvorenie vzdušného priestoru nad severnou Sýriou je pre spojencov "niečo, čo ľahko dokážu".

SDF tiež informovali, že od začiatku tureckej invázie na severovýchod Sýrie pred štyrmi dňami prišlo o život 45 bojovníkov.

SDF boli kľúčovou silou v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii a hlavným spojencom USA v tomto boji.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Liga proti reumatizmu: Reuma postihuje človeka v celej jeho šírke
<< predchádzajúci článok
Ekologickí aktivisti zablokovali premávku v Prahe,prilepili sa k ceste

Sýrski Kurdi vyzvali USA, aby si splnili morálnu povinnosť chrániť ich - diskusné fórum čitateľov