Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. októbra 2019

Taliani zapožičajú da Vinciho diela na výstavu do FrancúzskaNa snímke Vitruviánsky muž od Leonarda da Vinci.Zdieľať
Na snímke Vitruviánsky muž od Leonarda da Vinci. Foto: TASR - František Iván
Benátky 17. októbra (TASR) - Taliansky súd v stredu zamietol pokus na poslednú chvíľu zabrániť zapožičaniu ikonickej kresby od Leonarda da Vinciho "Vitruviánsky muž" a jeho ďalších diel francúzskemu múzeu Louvre, čím sa ukončil trpký kultúrny spor.


Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Súd minulý týždeň pozastavil platnosť pôžičky tohto svetoznámeho umeleckého diela, ktoré sa má tento mesiac objaviť na veľkej výstave v Louvri pri príležitosti 500. výročia da Vinciho úmrtia. Súd tak urobil po tom, ako skupina s názvom Italia Nostra (Naše Taliansko) podala sťažnosť s tým, že kresba je príliš krehká na prevoz.

Dielo je poistené na najmenej jednu miliardu eur, uviedli talianske médiá.

Benátsky súd vo svojom finálnom rozhodnutí argumentoval "výnimočným globálnym významom výstavy (v Louvri) a túžbou (Talianska) maximalizovať potenciál svojho dedičstva".

Kresba "Vitruviánsky muž" je uchovávaná v bezpečnostnej miestnosti s kontrolovanou klímou v benátskej Galleria dell'Accademia a iba zriedkavo je vystavovaná verejnosti. Kresba s rozmermi 35 x 25 centimetrov zobrazuje proporcie ľudského tela podľa starorímskeho architekta Vitruvia.

Postava muža je stvárnená s nohami od seba i spolu v dvoch prekrývajúcich sa obrazoch vo vnútri štvorca a kruhu, pričom ruky má rozpažené v dvoch rozličných uhloch. Ide o vrcholný príklad renesančnej kombinácie umenia a matematiky.

Na základe bilaterálnej dohody Francúzsko recipročne zapožičia do Talianska maľby a kresby od talianskeho majstra Rafaela, ktoré sa objavia na budúci rok v marci na výstave v Ríme.

Celosvetovo je zachovaných menej než 20 da Vinciho malieb, pričom mnoho Talianov rozčuľuje, že Louvre vlastní päť z nich, ako aj umelcových 22 kresieb, píše AFP.

Tento renesančný génius sa narodil v talianskom Toskánsku a zomrel vo francúzskom meste Amboise 2. mája 1519 vo veku 67 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Znečistené ovzdušie v Európe viedlo v roku 2016 k vyše 400.000 úmrtiam
<< predchádzajúci článok
Laureát Nobelovej ceny za literatúru odmieta kritiku na svoju adresu

Taliani zapožičajú da Vinciho diela na výstavu do Francúzska - diskusné fórum čitateľov