Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2018

Taliansko a Malta sa sporia, kto prijme ďalšiu loď s migrantmiIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Rím/Valletta 14. júla (TASR) - Talianska vláda upriamila v piatok pozornosť na ďalšiu loď v Stredozemnom mori, ktorá priváža do Európy stovky migrantov, pričom sa presúva cez oblasť blízko Malty.


Podľa vyjadrenia talianskeho ministra dopravy Danila Toninelliho na Twitteri, z ktorého citovala agentúra APA, by mala Malta umožniť posádke tohto plavidla zakotviť v niektorom z tamojších prístavov, keďže sa plaví cez maltské vody. Podobný tvít napísal podľa agentúry DPA i taliansky minister vnútra Matteo Salvini.

V uvedenom plavidle, o ktorom zatiaľ nie sú známe bližšie podrobnosti, sa údajne nachádza približne 450 migrantov. Talianske médiá uviedli, že ide o veľký rybársky čln smerujúci k talianskemu ostrovu Lampedusa.

Hovorca maltskej vlády uviedol, že v čase, keď dostali hlásenie tamojší záchranári, sa predmetná loď nachádzala 53 námorných míľ od Lampedusy a 110 námorných míľ od Malty. Maltské orgány podľa neho nemajú oprávnenie dávať posádke pokyny.

Minister Toninelli, ktorý má na starosti talianske prístavy, však tvrdí, že práve Malta je povinná "vyslať svoje lode na záchranu a otvoriť svoje prístavy". Podľa Salviniho by zase "Malta, prevádzači a dobráci z celého Talianska i celého sveta mali vedieť, že táto loď nemôže a nesmie vojsť do žiadneho talianskeho prístavu".

Médiá plavidlo opísali ako drevenú loď s dvoma palubami. Podľa DPA by to v prípade potvrdenia znamenalo nový vývoj, keďže migranti sa dlhodobo vydávajú z Líbye na more predovšetkým v nevhodných gumených člnoch, v akých sa nedokážu samostatne doplaviť až do Talianska.

Nová talianska vláda, ktorej súčasťou je aj Salviniho protiimigračná strana Liga Severu, chce dosiahnuť, aby boli lode s migrantmi v Stredozemnom mori zastavované a vracané do Líbye.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trumpovci pricestovali do Škótska, v Glasgowe protestovali stovky ľudí
<< predchádzajúci článok
Flávio Rocha ustúpil od zámerov kandidovať za prezidenta Brazílie

Taliansko a Malta sa sporia, kto prijme ďalšiu loď s migrantmi - diskusné fórum čitateľov