Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2019

Taliansky premiér varoval pred dôsledkami deficitného pokračovaniaTaliansky premiér Giuseppe Conte na archívnej snímke.Zdieľať
Taliansky premiér Giuseppe Conte na archívnej snímke. Foto: TASR/AP
Rím 10. júna (TASR) - Taliansky premiér Guiseppe Conte varoval pred dôsledkami deficitného pokračovania štátneho rozpočtu, ktoré by mohlo viesť k pádu jeho vlády. „Keď sa veci nemajú tak ako v decembri (v ktorom sa podarilo odvrátiť sankčné konanie proti Rímu), riskujeme všetci, že budeme musieť ísť domov. Ja pôjdem domov celkom isto,“ uviedol pre noviny Corriere della Sera. Sankčný proces zo strany Európskej komisie sa nesmie konať, lebo ináč Taliansko stratí úverovú dôveryhodnosť a môže vyvolať turbulencie na finančných trhoch.


„Ja za to nemôžem a nechcel by som niesť zodpovednosť za to, že krajina bude vystavená nadbytočným rizikám,“ dodal premiér, ktorý je nestraník.

Conteho varovanie by malo smerovať predovšetkým proti vicepremiérovi Matteovi Salvinimu z pravicovej Ligy, ktorý signalizoval, že sa nechce riadiť požiadavkami EÚ. Zrejme ho adresoval aj Luigimu Di Maiovi z Hnutia piatich hviezd.

Európska komisia navrhla začať konanie proti Taliansku, lebo má vysoký deficit štátneho rozpočtu. S jej návrhom sa musia teraz zaoberať členské štáty eurozóny. Ak by k nemu došlo, Taliansko by mohlo byť postihnuté pokutou niekoľkých miliárd eur.

Rím na sklonku vlaňajška niekoľko týždňov diskutoval o zavedení deficitného pokračovania. V decembri sa dohodlo, že sa nezavedie, lebo vláda urobila dostatočné ústupky a zmiernila predpokladanú výšku deficitu rozpočtu na tento rok.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V úvode roka narástol v EÚ počet azylantov z Venezuely a Afganistanu
<< predchádzajúci článok
Najvyšší súd vytýčil termín procesu s poslancom ĽSNS Milanom M.

Taliansky premiér varoval pred dôsledkami deficitného pokračovania - diskusné fórum čitateľov