Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2019

V úvode roka narástol v EÚ počet azylantov z Venezuely a AfganistanuV prvých štyroch mesiacoch tohto roka bolo podľa nových údajov zverejnených na stránke Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) zaregistrovaných v EÚ približne 206.500 ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Brusel 10. júna (TASR) - V prvých štyroch mesiacoch tohto roka bolo podľa nových údajov zverejnených na stránke Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) zaregistrovaných v EÚ približne 206.500 nových žiadostí o azyl.


Ide o mierny nárast počtu žiadateľov oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku, keď od januára do konca apríla žiadalo o azyl 179.000 osôb.

Podľa správy EASO sa zvýšil počet žiadateľov o azyl z krajín, ktorých občania nepotrebujú víza na cestu do schengenského priestoru, vrátane Venezuely, Kolumbie, Albánska a Gruzínska.

Badateľný je najmä nárast počtu žiadateľov z Venezuely, ktorá prechádza hlbokou politickou, občianskou a hospodárskou krízou. Počet venezuelských občanov, ktorí po prvýkrát požiadali o právnu ochranu, sa voči rovnakému obdobiu z vlaňajška zvýšil o 121 percent, čo znamená 14.257 osôb. K výraznému zvýšeniu počtu žiadostí o azyl došlo aj v prípade občanov Afganistanu - 14.042 žiadostí z tejto krajiny predstavuje 36-percentný nárast voči rovnakému obdobiu minulého roka.

Zároveň však došlo k osempercentnému zníženiu počtu Sýrčanov, ktorí po prvýkrát požiadali o azyl v EÚ - v prvých štyroch mesiacoch tohto roka ochranu v Únii hľadalo 20.392 občanov Sýrie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Trumpa bude potrebné urobiť niečo s clami EÚ na americké vína
<< predchádzajúci článok
Taliansky premiér varoval pred dôsledkami deficitného pokračovania

V úvode roka narástol v EÚ počet azylantov z Venezuely a Afganistanu - diskusné fórum čitateľov