Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2023

Tatry si pripomínajú návštevu Alžbety II. Bola nadšená, že tu mohla byť, spomína veľvyslanec (video)Viacerými podujatiami si vo Vysokých Tatrách chcú v tomto roku pripomenúť 15. výročie návštevy britského kráľovského manželského páru, dnes už zosnulých kráľovnej ...Zdieľať
647dcd03e8375204513972 676x507 7.6.2023 (SITA.sk) - Viacerými podujatiami si vo Vysokých Tatrách chcú v tomto roku pripomenúť 15. výročie návštevy britského kráľovského manželského páru, dnes už zosnulých kráľovnej Alžbety a princa Philipa.


Prvým z nich je výstava 21 fotografií „Kráľovná Alžbeta II. na Slovensku“. Nachádza sa na Hrebienku, kde je umiestnená dva týždne.

Ako pri príležitosti jej otvorenia uviedol britský veľvyslanec Nigel Baker, niektoré z fotografií sú verejnosti prístupné po prvýkrát.

Pamiatka na návštevu Slovenska


Kráľovná Alžbeta s vojvodom z Edinburghu prišli do Tatier v rámci oficiálnej návštevy Slovenska v októbri 2008.

Navštívili aj Bratislavu a v Poprade si vtedy 82-ročná panovníčka pozrela hokejový zápas. Zavítala nielen na Hrebienok, ale aj na Lomnický štít. V Tatrách ju vtedy vítali folkloristi, lyžiari, horskí vodcovia, záchranári a stovky Tatrancov.

„Významnej návšteve predchádzalo aj veľa príprav, vyžadovalo si to zaistiť bezpečnosť a okolo tejto bezpečnosti sme nič nemohli podceniť, preto boli prípravy veľmi dôkladné,“ zaspomínal si súčasný primátor mesta Jozef Štefaňák, ktorý v tom čase pracoval ako mestský policajt.

Pekná spomienka pre celý svet


Podľa Bakera vystavené fotografie dokumentujú rôzne časti návštevy kráľovského páru. „Mal som možnosť hovoriť s kráľovnou osobne niekoľko rokov po návšteve. Pre ňu to bola veľmi krásna návšteva a bola nadšená, že mala možnosť tu byť,“ poznamenal.

Potvrdil, že kráľovná patrila medzi najfotografovanejšie osobnosti sveta. „Myslím si, že je veľmi pekné a dôležité pripomínať si túto návštevu. Je zatiaľ doteraz jediným britským panovníkom, ktorý navštívil Slovensko. Bol to míľnik v našich spoločných vzťahoch medzi Slovenskom a Veľkou Britániou,“ dodal.Baker zároveň pripomenul, že aj Alžbetin syn, súčasný kráľ Karol III., bol na Slovensku dvakrát, v roku 1991 a v roku 2000. Navštívil však podľa jeho slov len Bratislavu a okolie Banskej Bystrice. „Miluje prírodu. Určite vie, čo má Slovensko. V záhrade svojho súkromného domu v Anglicku má slovenské stromy, bresty," poznamenal veľvyslanec. Dodal, že ako kráľ má veľa povinností a bude určite cestovať.

„Viem, že prezidentka Zuzana Čaputová ho sem pozvala, keď bola v Londýne na jeho korunovácii," reagoval na otázku, či sa Slovensko môže dočkať aj jeho návštevy.


Zdroj: SITA.sk - Tatry si pripomínajú návštevu Alžbety II. Bola nadšená, že tu mohla byť, spomína veľvyslanec (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Neďaleko obce Kociha sa vykoľajil a prevrátil osobný vlak (foto)
<< predchádzajúci článok
Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností