Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

25. apríla 2019

Technologický festival IXPO otvára brány už tento piatok. Pozrite si programNa bratislavskom Tyršovom nábreží vyrástol obrovský stan, ktorý bude hostiť unikátny technologický festival.Zdieľať
Technologický festival IXPO otvára brány už tento piatok. Pozrite si program

Okrem prehliadky technológií globálnych lídrov prinesie aj silné zastúpenie domácich vývojárov, odborníkov a návštevníci sa môžu porozprávať aj s robotom Pepperom alebo si vypočuť, ako vnímajú svet skutoční kyborgovia.

Na bratislavskom Tyršovom nábreží vyrástlo gigantické šapitó, ktoré bude hostiť technologický festival IXPO s výstavnou plochou 6 400 m². Nový koncept technologického podujatia pre nielen odbornú, ale aj širokú verejnosť si kladie za cieľ zapísať Slovensko na mapu digitálne sa transformujúcej Európy.

„Technologický pokrok sa dostal do bodu, kedy môže byť pre bežného človeka príliš abstraktný a neuchopiteľný. IXPO aj preto nechce byť iba bežnou konferenciou či výstavou, ale festivalom, ktorý sprístupní najnovšie technológie svetoznámych značiek širokej verejnosti,“ hovorí organizátor festivalu, Matej Drlička z VIVA EVENTS.

V súvislosti s organizáciou festivalu došlo dočasne aj k zastavaniu plochy neoficiálneho parkoviska na Tyršovom nábreží, organizátori preto vyzývajú návštevníkov, aby pri preprave na festival využili najmä možnosti verejnej dopravy.

„Keďže IXPO sa koná v centre mesta na Tyršovom nábreží, kde sú parkovacie kapacity veľmi limitované, odporúčame návštevníkom, aby svoje autá nechali doma, prípadne využili kapacity parkovacích domov v kombinácii s MHD alebo príjemnou prechádzkou v najkrajšej časti mesta s výhľadom na Dunaj,“ približuje Matej Drlička. V okolí Tyršovho nábrežia sa nachádza 7 zastávok MHD a pre cyklistov bude pripravené aj cyklistické parkovisko.

vstupenky online tu https://go.ticketportal.sk/event/12/?idpartner=60

Prvýkrát na Slovensku

Mnohé technológie vystavené na IXPO budú mať na Slovensku svoju premiéru. Národné osvetové centrum v spolupráci so Slovenským národným múzeom uvedie projekt Slovakiana – zdigitalizované kultúrne dedičstvo, Úrad podpredsedu vlády pre informatizáciu predstaví plány SR v oblasti autonómnej mobility a odohrá sa tu aj slovenská premiéra modelu elektrického auta či elektrických motoriek.

Vďaka virtuálnej realite sa návštevníci budú môcť zoznámiť s plánom najväčšieho slovenského mrakodrapu, ktorý je zároveň jedným z najväčších VR developerských projektov v Európe, novou nemocnicou Bory či sa prejsť po galérii Andyho Warhola. Milovníci umelej inteligencie a robotiky si zasa môžu bližšie obzrieť ako priemyselné, tak aj humanoidné roboty.

K odborným garantom podujatia patrí Slovenská technická univerzita, ale silné zastúpenie bude mať aj Slovenská akadémia vied, ktorá chce verejnosť bližšie zoznámiť so svojou vedeckou činnosťou. „SAV ako najväčšia vedecká inštitúcia na Slovensku je za uplynulé roky v našej spoločnosti zároveň najdôveryhodnejšou. IXPO je pre nás skvelou príležitosťou, ako dostať vedu čo najbližšie k tým, pre ktorých ju robíme,“ povedal prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. zo Slovenskej akadémie vied.

Osobnosti sveta technológií

Hoci nejde o klasickú konferenciu, jedným z hlavných ťahákov podujatia budú aj medzinárodne uznávaní speakri. Na šiestichpódiách, z ktorých každé je zamerané na inú cieľovú skupinu sa tak vystriedajú osobnosti z oblastí IoT, robotiky, vzdelávania, zdravotníctva, financií, telekomunikácií, automotive, smart cities ale aj literatúry, umenia, kreatívneho priemyslu a v neposlednom rade gamingu. Mladé talenty zaujme skupina nezávislých herných vývojárov, ktorí prinesú svoje skúsenosti a názorne ukážu, že s počítačovou hrou sa dá baviť aj pri tvorbe, nie len pri jej hraní.

vstupenky online tu https://go.ticketportal.sk/event/12/?idpartner=60

Medzi najväčšie mená, ktoré IXPO privíta, možno zaradiť moderného umelcaNeila Harbissona, vládou oficiálne uznaného za kyborga. Ďalším výnimočným hosťom je Aubrey de Grey, biomedicínsky gerontológ, ktorý sa zaoberá výskumom starnutia ľudí. A o tom, či ľudstvo nahradí umelá inteligencia, ale aj o mnohých ďalších témach, bude hovoriť Jay Tuck, e xpert obrany USA, žurnalista a televízny producent. „Umelá inteligencia má výpočtovú silu tisícky ľudských mozgov, je stotisíckrát rýchlejšia, s miliónkrát väčšou pamäťou. V mnohých ohľadoch je už teraz nadradená ľudskej mysli a preberá zodpovednosť v manažmente, v medicíne, vo farmárčení, v globálnych finančných operáciách, a aj v oblasti zbrojného priemyslu...,“ uvažuje Jay Tuck a dodáva, že o tom, ako to podľa neho s ľudstvom dopadne, si môžete vypočuť v jeho key note.

Najväčšia herná zóna na Slovensku

Samostatnou oblasťou, ktorej sa podujatie venuje je gaming, aj preto pod festivalovým šapitó vznikne najväčšia herná zóna na Slovensku. K hlavným atrakciám gamingového pavilónu bude patriť slovenská premiéra dlho očakávaného herného titulu Days Gone, ale pútačom bude aj prvý e-sports turnaj vo Fortnite, ktorý vyvrcholí práve počas festivalu finále naživo.

„Na gaming či počítačové hry sa nesprávne nazerá ako na zábavu. Keď sme pripravovali herný pavilón, neuvažovali sme iba o zábavke pre hráčov, ale o platforme, ktorá osloví všetkých. Či už priamo alebo nepriamo je totiž gaming súčasťou kreatívneho priemyslu, ktorému však nehráči nerozumejú. A to chceme zmeniť,“ plánuje Matej Drlička, organizátor IXPO.

Silné zastúpenie tu majú aj slovenské a české osobnosti herného sveta ako Pavel Kacerle, držiteľ Oscara v kategórii Najlepšie vizuálne efekty. Pohľad za oponu slovenského herného vývoja a do jeho budúcnosti prinesie Peter Nagy z Games Farm a o vzostupoch a pádoch mobilného herného startupu porozpráva Petr Vodák z nezávislého pražského herného štúdia.

Prvý ročník technologického festivalu IXPO chce osloviť všetkých fanúšikov technológií bez rozdielu veku, pohlavia, profesie alebo znalostí. Podujatie sa uskutoční v termíne od26. do 28. apríla 2019 na bratislavskom Tyršovom nábreží.

Celý program podujatia nájdete nahttps://www.ixpo.sk/program


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Dvorane Ministerstva kultúry SR ocenili najkrajšie slovenské knihy
<< predchádzajúci článok
Nosnou témou Dňa otvorených ateliérov v Novej Cvernovke bude sloboda