Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. decembra 2006

Tento rok sa sťažovalo na ESĽP najviac občanov od roku 1993Tento rok sa na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu sťažovalo najviac občanov od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Doteraz na MS SR evidujú za rok 2006 viac ako 60 ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. decembra (WEBNOVINY) - Tento rok sa na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu sťažovalo najviac občanov od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Doteraz na MS SR evidujú za rok 2006 viac ako 60 sťažností podaných na ESĽP. Tento súd za posledných 13 rokov požiadalo o rozhodnutie viac ako 320 občanov zo Slovenska. Podmienkou podania sťažnosti na ESĽP je, že sťažovateľ musí vyčerpať všetky účinné a dostupné vnútroštátne prostriedky nápravy, ktoré mu dáva k dispozícii slovenský právny poriadok, najmä súdne odvolanie. Vyplýva to z materiálu, ktorý agentúre SITA poskytol hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.

Celkovo doteraz rozhodol ESĽP v neprospech SR v 106 prípadoch. Zmier medzi sťažovateľom a vládou SR bol na základe štrasburského súdu uzavretý v 35 prípadoch. Len štyri rozsudky boli doteraz vynesené v prospech SR a 61 sťažností ostalo rozhodnutím ESĽP neprijatých. K vyčiarknutiu sťažnosti z iného dôvodu, akým je napr. smrť sťažovateľa, stiahnutie sťažnosti a pod., došlo na ESĽP v 20 prípadoch. "Zvyšok sťažností sú nerozhodnuté prípady, o ktorých sa zatiaľ ešte nepojednávalo," uviedol pre agentúru SITA M. Jurči.

Viac ako 6,3 milióna korún vyplatila v roku 2006 vláda SR občanom, ktorí uspeli pred súdom v Štrasburgu. Celkovo už slovenská vláda musela za posledných 13 rokov vyplatiť sťažovateľom po rozhodnutiach ESĽP takmer 22 miliónov korún.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V tomto roku muselo odísť z PZ viac ako 60 policajtov
<< predchádzajúci článok
V sobotu našli mŕtvu ženu v rozklade i mŕtvolu muža