Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. decembra 2012

Terorista z Košíc sa postavil pred súd, nechcel vypovedaťHlavné pojednávanie s 32-ročným Ladislavom K., obžalovaným zo závažného zločinu terorizmu a ďalších trestných činov, sa začalo vo štvrtok na košickom okresnom súde. ...Zdieľať
vybuch KOŠICE 20. decembra (WEBNOVINY) – Hlavné pojednávanie s 32-ročným Ladislavom K., obžalovaným zo závažného zločinu terorizmu a ďalších trestných činov, sa začalo vo štvrtok na košickom okresnom súde.


Obžalovaného, ktorý je vo väzbe, na súd priviedla eskorta. Predseda senátu informoval, že súd odmietol žiadosť obžalovaného o prepustenie na slobodu. V úvode pojednávania prokurátor i obhajca uviedli, že nemajú záujem uzavrieť dohodu o vine a treste.

Prokurátor Ladislava K. viní z obzvlášť závažného zločinu terorizmu a niektorých foriem účasti na terorizme, čiastočne v štádiu príprav, a zločinu nedovoleného ozbrojovania. Obžaloba bola podaná za desať skutkov. Motívom konania obvineného bolo vážne zastrašiť obyvateľstvo a donútiť vládu vykonať opatrenia obmedzujúce usmrcovanie zvierat.


Vyhrážal sa veterinárovi aj univerzite

Najzávažnejší skutok je z 28. decembra 2011, keď umiestnil do kovového odpadkového koša pri vchode do McDonaldu na ulici Protifašistických bojovníkov v Košiciach nástražný výbušný systém, pozostávajúci z obojstranne uzatvorenej 18-centimetrovej kovovej rúrky naplnenej výbušným čiernym prachom a klincami s aktívnym časovacím mechanizmom.

Ako uviedol prokurátor, k obetiam na životoch nedošlo len preto, že rúrková bomba bola zle zostrojená. Výbuch poškodil prevádzku rýchleho občerstvenia a spôsobil škodu za 1 729 eur.

Okrem toho prokurátor viní Ladislava K., že písal výhražné listy košickému veterinárnemu lekárovi Martinovi Královi, v ktorých mu hrozil usmrtením za to, že vykonáva asanačnú službu a usmrcuje psov. Poštou mu dokonca zaslal „bombu“ v podobe knižky, v ktorej bol vo vyrezanom priestore uložený delobuch s roznetkou. Výhražné listy zaslal aj košickej Univerzite veterinárneho lekárstva.


Obžalovaný vraj trpí psychickou poruchou, za skutok preto nezodpovedá

Ladislav K. je obvinený, že sa dopustil aj nedovoleného ozbrojovania, keď si dlhšie obdobie zadovažoval rôznu pyrotechniku, čierny pušný prach, zapaľovače a ďalší materiál vhodný na výrobu bômb. Zadovážil si aj tri kusy plynových pištolí, na ktorých vymenil hlavne, aby sa z nich dalo strieľať.

Ladislav K. sa odmietol vyjadriť k obžalobe. „Som nevinný,“ stručne vyhlásil. Jeho advokát uviedol, že obžalovaný pre duševnú poruchu, ktorou trpel a aj teraz ňou trpí, nie je za spáchanie skutku zodpovedný. Obžalovaný vo štvrtok odmietol vypovedať pred súdom, a tak súd prečítal jeho výpovede z prípravného konania.Na pojednávaní vo štvrtok vypovedal ako svedok a poškodený Martin Král, ktorý potvrdil, že sa mu obžalovaný vyhrážal a zaslal aj bombu v knižke. Doložil, že to oznámil polícii. Vyhlásil, že si neuplatňuje nijakú náhradu škody. Majiteľ poškodeného objektu rýchleho občerstvenia cestou svojho právneho zástupcu súdu oznámil, že si žiada náhradu škody.

Súd pojednávanie odročil na 24. januára, na kedy predvolal majiteľa rýchleho občerstvenia ako aj ďalších svedkov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do supermarketov Terno vstupuje nový investor
<< predchádzajúci článok
Koniec sveta sa blíži, k pyramíde v Srbsku sa valia turisti