Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. februára 2011

Thomas Edison by dnes oslávil 164 rokovDnes si už svet bez svetla zo žiarovky nevieme ani predstaviť. Za jedným z najväčších vynálezov súčasnej ...Zdieľať
thomas alva edison Najvýraznejší vynálezca moderných dejín Thomas Alva Edison.Foto: wikipedia.orgBRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) - Dnes si už svet bez svetla zo žiarovky nevieme ani predstaviť. Za jedným z najväčších vynálezov súčasnej civilizácie stál najproduktívnejší a najvýraznejší vynálezca Thomas Alva Edison. Chlapec z kanadských hôr s neprirodzene veľkou hlavou a o ktorom dedinský lekár skonštatoval, že má zápal mozgu prepísal dejiny. Dnes si pripomíname 164. výročie od jeho narodenia.


Pod menom Thomas Alva Edison je evidovaných viac než 1 000 patentov, ďalšie tisíce zaregistrovali Edisonove firmy. Medzi najznámejšie vynálezy patrí fonograf (predchodca gramofónu) a žiarovka. Založil aj dodnes vydávajúci časopis Science. Pri jeho tvrdej práci platilo: „Spať 4 hodiny je povinnosť, 5 hodín je pohodlie, 6 hodín zaháľanie. Veľa jedla a spánku vraždí ľudí.“

Najslávnejšie Edisonove vynálezy vznikali v rokoch 1876 - 1883 v americkom meste Menlo Park v štáte New Jersey, ktoré bolo v roku 1954 premenované na Edison. V roku 1886 sa presťahoval do menšieho mesta West Orange, kde vybudoval Glenmont - rozsiahly areál výskumných pracovísk. Dodnes je tento areál považovaný za národnú pamiatku Edison National Historical Site.

Úspešný podnikateľ
Finančné zabezpečenie mu poskytlo možnosť obklopiť sa najväčšími odborníkmi tej doby a neskôr aj právnikmi. V roku 1876 podal patent na uhlíkový reostat a tejto dobe vylepšil aj Bellov telefón, keď použil indukčnú cievku a uhlíkový mikrofón čím dosiahol zvýšenie hlasitosti. V roku 1877 vynašiel rozmnožovací stroj a fonograf. O dva roky neskôr (1879) rozsvietil elektrickú žiarovku, ktorú neskôr doplnil podstavcom a závitom, ktorému sa hovorilo Edisonov závit. V roku 1882 otvoril prvú elektráreň na svete pre potreby verejnosti. Jeho firma následne predávala elektrický prúd súkromným odberateľom. O rok neskôr sa zaoberal problémom černenia žiaroviek a objavil tzv. Edisonov jav. Edisonov jav spočíva vtom, že v takmer dokonalom vzduchoprázdne môže medzi dvomi vodičmi, ktoré sa nedotýkajú pretekať elektrický prúd.

Tento jav bol neskôr využitý v elektrónových lampách s termokatódov. V roku 1887 sa presťahoval do West Orange, kde žil až do smrti. Vtedy bol majiteľom veľa firiem v Spojených Štátoch, ale aj v Európe. Celú dobu pracoval na zdokonalení svojich vynálezov. V roku 1904 vynašiel alkalický železo-nikový akumulátor. V roku 1927 sa stal členom prestížnej National Academy of Sciences.

Elektrické kreslo ako dôkaz
V začiatkoch zavádzania elektrickej energie do bežného života sa ostro diskutovalo o otázke vhodnosti použitia jednosmerného alebo striedavého elektrického prúdu. Edison bol stúpencom prvej možnosti, zástancom druhej boli Nikola Tesla a George Westinghouse. Aby Edison a jeho zamestnanci ukázali nebezpečnosť striedavého prúdu, vymysleli a verejne predviedli elektrické kreslo.

Najvýznamnejšou Edisonovou firmou je zrejme v roku 1878 založená Edison General Electric Company. V roku 1892 sa zmenila na spoločnosť General Electric, ktorá je dnes jednou z najväčších nadnárodných firiem celého sveta.

Z mnohých spoločností menujme filmové štúdio Black Maria v New Jersey (1893) alebo Edison Botanic Research Company, ktorá od roku 1927 hľadala náhradu prírodného kaučuku. Jedna z firiem, Edison Illuminating Company, zamestnávala od roku 1891 neskoršieho automobilového magnáta Henryho Forda. Ten bol až do Edisonovej smrti jeho veľmi dobrým priateľom. V továrni Edison Machine Company začal svoju prax absolvent ČVUT Emil Kolben, ktorý sa neskôr stal jedným z najvýznamnejších česko-slovenských podnikateľov.

Zdroj: Wiki, thomasedison.com

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moskva a Tokio chcú opäť riešiť spor o Kurily
<< predchádzajúci článok
Víkend v Nitre bude patriť výstave Svadba od A do Z

Thomas Edison by dnes oslávil 164 rokov - diskusné fórum čitateľov