Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. februára 2011

WIENK: Pri nomináciách treba zmeniť prístup a morálkuVláda Ivety Radičovej rieši ďalší veľký problém. Politické nominácie rozbúrili v posledných dňoch širokú diskusiu o potrebe nových pravidiel ...Zdieľať
pravica Ilustračné foto. Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Vláda Ivety Radičovej rieši ďalší veľký problém. Politické nominácie rozbúrili v posledných dňoch širokú diskusiu o potrebe nových pravidiel pri výbere a odmeňovaní manažérov v štátnych podnikoch, alebo podnikov s majetkovou účasťou štátu. Analytička namieta, že len zmena pravidiel výberu nemusí stačiť.


Najväčší rozruch vzbudila kauza odstupného pre nominantov v košických teplárňach TEKO Ivana Zicha (SaS) a Jána Podhorského (SDKÚ-DS), ktorí získali neprimerané odstupné za svoje krátke pôsobenie v spoločnosti

"Nevidím na to žiaden dôvod, aby som niečo vracal. Ja som mal kontrakt s Fondom národného majetku, aby som zastavil plytvanie v TEKO a zrušil neefektívne zmluvy za 15 miliónov eur ako napr. priame pripojenie a architektonické štúdie na rôzne nezmyselné projekty. Zároveň som nariadil, aby sa začalo s elektronickými aukciami. Svoju úlohu som splnil a za to mi patrila dohodnutá odmena," vyhlásil pre denník Korzár Podhorský, ktorý mal dostať za svoje dvojtýždňové pôsobenie v košických teplárňach (TEKO) odmenu vo výške 90- tisíc eur.

Premiérka Iveta Radičová považuje za škandál, že za krátke pôsobenie v košickej teplárni prináleží bývalým šéfom 90-tisícové odstupné, no považuje to za problém regionálnych štruktúr jednotlivých strán a nie za systémovú chybu. „Koaličná rada nerieši tieto personálne nominácie, to riešia regionálne úrovne a tieto štruktúry nesú zodpovednosť za takéto návrhy,“ povedala Radičová v rozhlase. Od parlamentných volieb sa v košickej teplárni vymenili až traja šéfovia:

*Ján Podhorský
(august 2010 - september 2010 - 40 dní), odstupné 90 000 €

*Ivan Zich
(29. september 2010 až 31. január 2011) odstupné 90 000 €

*Pavel Deák
(nestihol sa nastúpiť do úradu) 

Opačný názor má Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. “Ak Fond národného majetku - teda celoštátny orgán pod centrálnym politickým dozorom - nevie ustriehnuť odmeňovanie manažmentu a nominantov vo firmách pod jeho kontrolou, tak ide o systémovú chybu, uviedla Wienk pre Webnoviny.sk.

"Zodpovednosť ostáva rovnaká - vždy za nominantov zodpovedá inštitúcia, ktorá ich tam oficiálne vyslala, a to aj za ich odborné a manažérske chyby a prípadné škody. Verejná správa musí zabezpečiť, aby jej nominanti vo firmách, konali vo verejnom záujme a dobre hospodárili s verejnými zdrojmi," konštatovala pre spravodajský portál Webnoviny.sk Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

Prekvapený z výšky odmeny pre svojho nominanta bol aj predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík. "Skoro som spadol zo stoličky," reagoval na vysoké odstupné Sulík v parlamente."Koalícia ustupuje od modelu politických nominácií,“ povedala Radičová po pondelňajšom rokovaní Koaličnej rady. „Zdá sa, že niet inej cesty,“ dodala Radičová. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) v piatok odstupné označil za protizákonné, pretože štátni manažéri postupovali „v rozpore so záujmami akcionárov“. Podľa šéfa Mostu-Híd Bélu Bugára to však neznamená, že to budú musieť byť nestraníci.

Sulík sa hanbí za odstupné nominanta SaS v košickej teplárni


WIENK: Treba zmeniť prístup a morálku
S potrebou vypracovania nových pravidiel pri výbere štátnych nominantov súhlasí aj Zuzana Wienk z aliancie Fair play. „Požiadavka odbornosti pomôže situáciu o čosi zlepšiť. Už sme v minulosti videli v dozorných radách sedieť aj ľudí bez akejkoľvek kvalifikácie. Tí potom môžu spôsobiť rozsiahle chyby z nevedomosti a neodbornosti. Táto požiadavka však nevyrieši problém, ktorým je politické využívanie týchto funkcií a politické využívanie firiem, v ktorých títo ľudia sedia napríklad na zákazky pre "vyvolených" alebo na odmeňovanie ľudí, ktorých strany nevedia dostatočne zaplatiť v štátnej správe,“ uviedla pre spravodajský portál Webnoviny.sk Zuzana Wienk.

Zmenu pravidiel pri výbere štátnych nominantov považuje za dôležitú, avšak Wienk upozorňuje, že všetko sa nedá vyriešiť len opatreniami. „Časť problému - tá hlavná je v kultúre a v politickej praxi. Pre vyriešenie problému sa musí zmeniť prístup a morálka,“ doplnila pre Webnoviny.sk Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

Plánované zmeny pri nominovaní do štátnych podnikov:
*Členovia predstavenstva by mali prejsť riadnym výberovým konaním.

*Uchádzať sa o posty môžu iba vyštudovaní právnici a ekonómovia.

*Členovia dozorných rád musia mat ukončené vysokoškolské vzdelanie, ale nemusia prejsť konkurzom.

*Platy štátnych nominantov majú byť závislé na veľkosti firmy, jej významu a dosiahnutého zisku.


Otázniky aj pri ďalších nomináciách
Kontroverzné politické nominácie sa dostali do pozornosti už na jeseň, kedy denník Hospodárske noviny poukázal na nomináciu dvoch sponzorov strany SaS do štátnych podnikoch. Líder opozičného Smeru Robert Fico žiadal stiahnuť Ľubora Benkoviča z postu predsedu dozornej rady Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy a Jozefa Boskoviča z dozornej rady bratislavského letiska. Benkovič strane od jej založenia v roku 2009 dal 180-tisíc eur, Boskovič 60-tisíc. Obaja biznismeni potvrdili, že funkcie im ponúkla priamo SaS. Odmietajú však, že by ich získali vďaka tomu, že stranu finančne podporujú. Richard Sulík vtedy odmietol úvahy o sponzoroch strany a zdôraznil, že ide o zakladajúcich členov SaS.

Problém s politickými nomináciami mala aj ďalšia strana vládnej koalície Most-Híd. Denník Pravda v decembri informoval o tom, že galantský podnikateľ Adrián Iványi, ktorý daroval strane Most-HíD 7 000 eur sedí v predstavenstve štátnej Trnavskej teplárenskej spoločnosti.

Poslanec Gábor Gál vtedy obhajoval Iványiho ako skúseného právnika. Bugárova strana obsadila podľa informácií Pravdy v trnavskej teplárni aj kreslo generálneho riaditeľa. Bronislav Vosátko okrem šéfovania predstavenstvu a celej teplárni pracuje aj ako okresný koordinátor Mostu v Malackách. Ohlas vyvolala aj nominácia 28-ročného absolventa politológie Michala Novotu (KDH) do štruktúr dozornej rady spoločnosti SPP-distribúcia. Informoval o tom portál Čas.sk. Okrem práce v dozornej rade SPP- distribúcia Novota pracuje aj ako šéf komunikačného odboru KDH. V tom, že pracuje pre KDH a zároveň je členom dozornej rady podniku so štátnou účasťou, nevidí konflikt záujmov.

Rozprávkové odstupné pre odchádzajúcich štátnych manažérov sa z košickej teplárne šíri do ďalších štátnych firiem. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) nedávno po štyroch mesiacoch vymenil v predstavenstve Národnej diaľničnej spoločnosti Milana Gajdoša. Ten sa vo vedení štátnej firmy len „ohrial“, ale ako odstupné si aj tak odnesie spolu 12–tisíc eur, informoval vo štvrtok denník Pravda. "Milan Gajdoš dostane šesťmesačné odstupné vo výške 12–tisíc eur za výkon funkcie člena predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti, z ktorej ho odvolal akcionár spoločnosti,“ potvrdil Marcel Jánošík, hovorca diaľničnej spoločnosti.

Do týchto firiem štát dosádza vlastných ľudí:
Ministerstvo hospodárstva:
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť Bratislava (100% účasť štátu)
TRANSPETROL  Bratislava (100% účasť štátu)
Slovak Telekom Bratislava (100% účasť štátu)

Ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácií:
Železničná spoločnosť Slovensko (100% účasť štátu)
Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (100% účasť štátu)
Slovenská pošta (100% účasť štátu)
Národná diaľničná spoločnosť (100% účasť štátu)
Technická obnova a ochrana železníc (100% účasť štátu)
Verejné prístavy (100% účasť štátu)

Ministerstvo financií:
Slovenská konsolidačná (100% účasť štátu)
Slovenská záručná a rozvojová banka (100% účasť štátu)
TIPOS, národná lotériová spoločnosť (100% účasť štátu)
Ministerstvo vnútra:
Nemocnica svätého Michala (100% účasť štátu)
Automobilové opravovne Ministerstva vnútra SR (100% účasť štátu)

Fond Národného Majetku:
Bratislavská teplárenská (100% účasť štátu)
Trnavská teplárenská (100% účasť štátu)
Martinská teplárenská (100% účasť štátu)
Zvolenská teplárenská (100% účasť štátu)
Žilinská teplárenská (100% účasť štátu)
Tepláreň Košice (100% účasť štátu)

- 17  spoločností SAD:
SAD Dunajská Streda (40% účasť štátu)
SAD Humenné(40% účasť štátu)
SAD Prešov (40% účasť štátu)
SAD LIORBUS (40% účasť štátu)
SAD Nové Zámky (40% účasť štátu)
Slovenská autobusová doprava Michalovce (40% účasť štátu)
SAD Prievidza (40% účasť štátu)
Slovenská autobusová doprava Žilina (40% účasť štátu)
SAD Trnava (40% účasť štátu)
Veolia Transport Nitra (40% účasť štátu)
eurobus, a.s., Košice (40% účasť štátu)
Slovenská autobusová doprava Zvolen (40% účasť štátu)
Slovenská autobusová doprava Poprad (40% účasť štátu)
Slovenská autobusová doprava Lučenec (40% účasť štátu)
SAD Trenčín (40% účasť štátu)
SAD Banská Bystrica (40% účasť štátu)
Slovak Lines, a.s., Bratislava (40% účasť štátu)
 
6 akciových spoločností s charakterom monopolu:
Stredoslovenská energetika Žilina (51%)
Východoslovenská energetika Košice (51%)
Západoslovenská energetika Bratislava (51%)
Slovenský plynárenský priemysel Bratislava (51 %)
Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (100 %)
Slovenské elektrárne (34%)

- ostatné firmy:
Burza cenných papierov v Bratislave (75,94 %)
DMD GROUP (100 %)
Slovak Telekom Bratislava (30 %)
Kúpele Sliač (67 %)
Poliklinika Tehelná Bratislava (100 %)
Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava (50,27 %)
Bardejovské kúpele (0,08 %)

Ministerstvo obrany:
Vojenský opravárenský podnik Trenčín (100% účasť štátu)
LOBB Banská Bystrica (100% účasť štátu)
Vojenský technický ústav (100% účasť štátu)
Vojenský opravárenský podnik Nováky (100% účasť štátu)
Slovenský letecký inštitút (100% účasť štátu)
Vojenská zotavovňa a hotel Smrekovica (100% účasť štátu)
Vojenská zotavovňa a hotel Zemplínska Šírava (100% účasť štátu)
Vojenské zdravotnícke zariadenia (100% účasť štátu)
Nemocnica Ministerstva obrany SR (100% účasť štátu)
Zdroj: ministerstvá SR, FNM

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Víkend v Nitre bude patriť výstave Svadba od A do Z
<< predchádzajúci článok
Pri Filipínach zaznamenali silné zemetrasenie

WIENK: Pri nomináciách treba zmeniť prístup a morálku - diskusné fórum čitateľov

kto prosím11.2. 15:33:45