Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2020

Tisíce ľudí museli po výbuchu sopky evakuovať, indonézsky vulkán ohrozil takmer 30 dedínErupcia indonézskej sopky Ili Lewotolok v nedeľu viedla k evakuácii takmer 2 800 ľudí. Sopka, ktorá sa nachádza na ostrove Lembata, vychrlila oblak dymu do výšky 4 000 metrov a na mnohé oblasti ostrova dopadal ...Zdieľať
indonesia_volcano_13116 c21673d445024ecd8c7ac7f73c91b364 676x451 30.11.2020 (Webnoviny.sk) - Erupcia indonézskej sopky Ili Lewotolok v nedeľu viedla k evakuácii takmer 2 800 ľudí. Sopka, ktorá sa nachádza na ostrove Lembata, vychrlila oblak dymu do výšky 4 000 metrov a na mnohé oblasti ostrova dopadal popol.


Evakuácie sa dotkli ľudí z prinajmenšom 28 dedín na jej úpätí, uviedol hovorca indonézskej agentúry pre zmiernenie katastrof. Z oblasti nehlásia úmrtia ani zranenia spôsobené erupciou.

Letisko pozastavilo prevádzku


Indonézske ministerstvo dopravy informovalo, že po erupcii vydali letecké varovanie a miestne letisko pozastavilo prevádzku.

Agentúra pre zmiernenie katastrov po výbuchu varovala dedinčanov a horolezcov, aby sa vyhli kráteru na vzdialenosť štyroch kilometrov a dávali si pozor na lávu.

Desiatky aktívnych sopiek


Sopka Ili Lewotolok máva erupcie priebežne od októbra 2017. Centrum na zmiernenie vulkanologického a geologického rizika zvýšilo úroveň výstrahy pred nedeľňajšou erupciou na druhý najvyšší stupeň po tom, čo senzory zachytili zvýšenú aktivitu.

Ili Lewotolok, ktorá je vysoká 5 423 metrov, je jednou z troch súčasne erupčne činných sopiek v Indonézii, spolu s Merapi na ostrove Jáva a Sinabung na Sumatre. Ostrovný štát má viac ako 120 aktívnych sopiek. Indonézia leží v takzvanom Ohnivom kruhu - oblasti charakteristickej častou seizmickou a vulkanickou aktivitou.


Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce ľudí museli po výbuchu sopky evakuovať, indonézsky vulkán ohrozil takmer 30 dedín © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Česku pribudlo 1074 nakazených a 48 úmrtí
<< predchádzajúci článok
WHO: Obetí malárie bude v subsaharskej Afrike viac ako koronavírusu

Tisíce ľudí museli po výbuchu sopky evakuovať, indonézsky vulkán ohrozil takmer 30 dedín - diskusné fórum čitateľov